In English | På svenska | Tekstin koko A- A+

Kilpailu- ja ottelutulokset Kilpailu- ja ottelutulokset

< Takaisin

Jalkapallo, yläkoulu pojat 2016

JALKAPALLO, Yläkoulu pojat 2016

A-lohko: Laanila, Kansainvälinen koulu ja Merikoski
B-lohko: Rajakylä, Terva-Toppila ja Normaalikoulu

C-lohko: Kastelli 1, Kastelli 2, Pohjankartano

D-lohko: Pateniemi, Haukiputaan koulu ja Länsituuli
E-lohko: Pitkäkangas, Kaakkuri ja Maikkula

Peliaika on 2x20 min. Aikatauluja voi haluttaessa tiivistää.


ALKUSARJAN PELIT

A-lohko: pelit pelataan perjantaina 16.9.2016 Hovisuon tekonurmella
Tuomarit: Erkko Halonen ja Jussi Hiltunen

1. klo 12.00 Laanila  –Merikoski 9-0
2. klo 13.00 Kansainvälinen koulu – Laanila 0-9
3. Klo 14.00 Merikoski – Kansainvälinen koulu 3-0
Laanila jatkoon.

 

B-lohko: Pelit pelataan tiistaina 20.9.2016 Castrenin urheilukeskuksessa
Tuomarit: Aleksi Lappalainen
ja Jussi Hiltunen
4. klo 12.00 Rajakylä - Terva-Toppila 2-8
5. klo 13.00 Normaalikoulu - Rajakylä 0-1
6. klo 14.00 Terva- Toppila - Normaalikoulu 10-1
Terva-Toppila jatkoon.

 

C-lohko pelit pelataan keskiviikkona 21.9.2016 Heinäpään Arina Areenalla
Tuomarit: Erkko Halonen
ja Jussi Hiltunen
7. klo 11.30 Kastelli 1 – Kastelli 2      4-2
8. klo 12.30 Kastelli 2 – Pohjankartano

9. klo 13.30 Pohjankartano- Kastelli 1

Kastelli 1 jatkoon


D -lohko: pelit pelataan torstaina 22.9.2016 Länsituulen koulun tekonurmella
Tuomarit: Niskala Niclas ja Kostamo Jesse
10. klo 12.00 Haukipudas – Pateniemi  6-0
11. klo 13.00 Pateniemi - Länsituuli 2-1
12. Klo 14.00 Länsituuli - Haukipudas 1-1
Haukipudas jatkoon.

E- lohko: Pelit pelataan torstaina 22.9.2016 Pitkäkankaan urheilukeskuksen tekonurmella
Tuomarit: Juuso Pyhälä ja Aleksi Lipponen
13. klo 12.00 Maikkula - Kaakkuri 5-3
14. klo 13.00 Kaakkuri – Pitkäkangas  4-2
15. Klo 14.00 Pitkäkangas – Maikkula  3-2
Maikkula jatkoon.

 

JATKOSARJA JA MITALIPELIT: Pelit pelataan Heinäpään Arina Areenalla torstaina 29.9.2016

F-lohko
Kenttä 1: Lohkon A, B ja C voittajat

Tuomarit: Aleksi Lappalainen ja Erkko Halonen
16. klo 10.00 Laanila – Terva-Toppila
3-3
17. klo 11.00 Kastelli 1 – Laanila 4-2
18. klo 12.00 Terva-Toppila – Kastelli 1 0-10
Kastelli loppuotteluun ja Laanila pronssiotteluun.

G-lohko
Kenttä 2: Lohkojen D ja E voittajat

Tuomari: Perttu Räisänen
19. klo 12.00 Haukipudas – Maikkula 2-0 rp. (2-2)
Haukipudas loppuotteluun ja Maikkula pronssiotteluun.

MITALIPELIT

Kenttä 1:  kultaottelu
Tuomari: Aleksi Lappalainen ja Erkko Halonen
20. klo 13.00 Kastelli – Haukipudas 7-0

Kenttä 2:  pronssiottelu
Tuomari: Perttu Räisänen
21. klo 13.00 Laanila ja Maikkula 3-1 



OTTELUMÄÄRÄYKSET 2016

Joukkue:
Joukkue nimetään saman koulun oppilaista.
Joukkueeseen saa kuulua enintään 14 pelaajaa/turnaus.
Kentällä pelaajia 6+1.
Ennen ottelun tai turnauksen alkua joukkueet tuovat tuomareille joukkueensa pelaajien nimilistan.

Peliasu:
Joukkueella tulee olla yhtenäinen peliasu. Mikäli ottelevien joukkueiden asut ovat samanväriset, tulee vierailevan joukkueen vaihtaa peliasua.

Pelitapa:
Joukkueet jaetaan alkulohkoihin, jonka jälkeen jatkopelit pelataan peliohjelman mukaan.  Ottelut pelataan ottelukaavion mukaisesti ilman erillistä ilmoitusta.

Pelipaikka:
Pelit pelataan koulujen lähikentillä ja Heinäpään hallissa.

Tekonurmen käytössä on huomioitava seuraavaa:
1. Metallinastoilla pelaaminen on kielletty.
2. Yli 5 mm pitkillä piikeillä pelaaminen on kielletty.
3. Ruuan ja juomien vieminen kentälle on kielletty.
4. Purukumin käyttö kentällä on kielletty.

Peliaika:
Peliaika on turnauksissa 2 x 20 min, ellei toisin mainita.

Säännöt:
1.
Peleissä noudatetaan Suomen Palloliiton ja Koululiikuntaliiton jalkapallon pienpelisarjan sääntöjä.
2. Maalin koko 2 x 5 m.
3. Kentän koko n. 60 x 45 m.
4. Paitsiosääntöä ei ole.

5. Mikäli joukkueet turnauksissa päätyvät tasapisteisiin (voitosta 3 pistettä, tasapelistä 1 piste) ratkeaa joukkueiden paremmuusjärjestys tasapisteissä olevien joukkueiden keskinäisten otteluiden 1. maalierolla 2. tehdyillä maaleilla 3. koko turnauksen maalierolla 4. tehdyillä maaleilla 5. arvalla.

6. Kahdesta keltaisesta tai yhdestä punaisesta kortista tulee pelaajalle pelikielto meneillään olevaan ja sitä seuraavaan kyseisen lajin turnauksen otteluun.

7. Mikäli joku pelaaja käyttäytyy väkivaltaisesti kentällä tai herjaa joko tuomaria tai vastapuolen pelaajia, on tuomarilla oikeus välittömästi poistaa epäurheilijamaisesti käyttäytynyt pelaaja pelikentältä ja pelialueelta.

8. Mikäli tuomari joutuu poistamaan saman turnauksen aikana kaksi tai useampia pelaajia joukkueesta, menettää joukkue välittömästi jatkopelioikeutensa ja koulu suljetaan sarjasta, vaikka voittaisikin ratkaisupelin. Eli yksittäisen pelaajan pinnan palaminen voi olla henkilökohtainen virhe, mutta useamman pelaajan sopimaton käytös johtaa aina koko joukkueen sarjasta sulkemiseen.

Fair Play:
Otteluissa noudatetaan Suomen Palloliiton Fair Play henkeä. Elämä on joukkuepeliä!

Jokaisella joukkueella tulee olla etukäteen nimetty valmentaja mukana peleissä, joka vastaa pelaajien käyttäytymisestä tiukoissakin pelitilanteissa.

Kotijoukkueen tehtävät:
Ensin mainittu joukkue toimii kotijoukkueena, joka tuo ottelupallon.

Erotuomarit:
Liikuntasihteeri järjestää pelien tuomarit yhdessä OSUA:n jalkapallon, urheiluseurojen ja erotuomarikerhon kanssa.

Palkinnot:
Kolme parasta joukkuetta palkitaan henkilökohtaisilla mitaleilla.