In English | På svenska | Tekstin koko A- A+

Kilpailu- ja ottelutulokset Kilpailu- ja ottelutulokset

< Takaisin

Salibandy Lukio tytöt ja pojat 2016

Päivitetty 14.10.2016

SARJAOHJELMA 2016

OULUN LUKIODEN VÄLINEN SALIBANDYSARJA

Paikka: Pelit pelataan Värtön liikuntahallissa, Kurkelantie 7

koodi 10779 (ei toimi muina aikoina)
 

POJAT

Joukkueet:
A-lohko: Haukipudas, Madetoja, Oulunsalo ja Laanila

B-lohko: OSYK, Lyseo ja Merikoski
C-lohko:, Kastelli 1, Kastelli 2, Oulun normaalikoulu ja Pateniemi


A-lohko: pelit pelataan tiistaina 4.10.2016 Värtön liikuntasalissa
Tuomarit: Joona Korpela ja Jarmo Heikkinen
1. klo 12.10 Haukipudas - Madetoja 6-3
2. klo 13.10 Oulunsalo – Laanila 7-6 rl.

3. klo 14.10 (hävinneet) Laanila - Madetoja 1-8
4. klo 15.10 (voittajat) Haukipudas - Oulunsalo 8-5
Haukipudas jatkoon.

 

B-lohko: pelit pelataan keskiviikkona 5.10.2016 Värtön liikuntasalissa
Tuomarit: Jarmo Heikkinen ja Jarmo Myllyoja
5. klo 12.10 OSYK - Lyseo 4-7
6. klo 13.10 Lyseo - Merikoski 1-4
7. klo 14.10 Merikoski - OSYK 6-2
Merikoski jatkoon.

 

C-lohko: pelit pelataan torstaina 6.10.2016 Värtön liikuntasalissa
Tuomarit: Jarmo Heikkinen ja Jarmo Myllyoja
8. klo 12.10 Kastelli 1 – Kastelli 2   5-4 rl.
9. klo 13.10 Oulun normaalikoulu - Pateniemi  4-3
10. klo 14.10 (hävinneet) Kastelli 2 - Pateniemi  6-3

11. klo 15.10 (voittajat) Kastelli 1 - Oulun normaalikoulu  8-2
Kastelli 1 jatkoon.

 

Mitalipelit

Pelit pelataan torstaina 13.10.2016 Värtön liikuntasalissa
Tuomarit: Jarmo Heikkinen ja Jarmo Myllyoja
12. klo 12.10 Haukipudas – Merikoski 6-5
13. klo 13.10 Merikoski – Kastelli 1 7-4
14. klo 14.10 Kastelli 1 - Haukipudas 11-1
Mitalit jaetaan pelisijoitusten mukaan.

1. Kastelli 1, 2. Merikoski, 3. Haukipudas


Oulun lukioiden mestaria ei lähetetä Koululiikuntaliiton salibandysarjaan.

 

TYTÖT

Joukkueet:
A-lohko:
Madetoja, Kastelli, Lyseo ja OSYK
B-lohko: Laanila, Haukipudas ja Oulunsalo

A-lohko: pelit pelataan tiistaina 11.10.2016 Värtön liikuntasalissa.
Tuomarit: Jarmo Heikkinen ja Jarmo Myllyoja
1. klo 12.30 Kastelli - OSYK 12-0
2. klo 13.30 Lyseo - Madetoja 2-3 rl.
3. klo 14.30 (hävinneet) OSYK - Lyseo 1-4

4. klo 15.10 (voittajat) Kastelli - Madetoja 12-0


Lohkon voittaja Kastelli (A1) kultaotteluun, kakkonen Madetoja (A2) pronssiotteluun

 

B-lohko: pelit pelataan keskiviikkona 12.10.2016 Värtön liikuntasalissa.
Tuomarit: Jarmo Heikkinen ja Jarmo Myllyoja
5. klo 11.10 Laanila – Haukipudas 3-6

6. klo 12.10 Haukipudas - Oulunsalo 1-10
7. klo 13.10 Oulunsalo – Laanila 4-1
Lohkon voittaja Oulunsalo (B1) kultaotteluun, kakkonen Haukipudas (B2) pronssiotteluun


Mitalipelit

Pelit pelataan keskiviikkona 12.10.2016 Värtön liikuntasalissa.
Tuomarit: Jarmo Heikkinen ja Jarmo Myllyoja
8. klo 14.10 Pronssiottelu: Madetoja - Haukipudas 5-1

9. klo 15.10 Kultaottelu: Kastelli - Oulunsalo 4-2

1. Kastelli, 2. Oulunsalo, 3. Madetoja

 

Turnausohjeita

Peliaika: 2 x 20 min.

Joukkue:
Joukkueeseen saa kuulua enintään 17 pelaajaa. Joukkue muodostetaan saman koulun oppilaista. Peleissä on aina maalivahti ja viisi kenttäpelaajaa.
Joukkueiden tulee käyttää peleissä erivärisiä peliliivejä.

Ottelupallo:
Ottelulistassa ensin mainittu joukkue tuo pelipallon.

Erotuomarit:
Liikuntasihteeri järjestää pelien tuomarit yhdessä Oulun salibandyerotuomarikerho OSEK ry:n ja urheiluseurojen kanssa.

Säännöt:
Peleissä noudatetaan KLL:n palloilusarjojen sääntöjä ja soveltaen Suomen Salibandyliiton sääntöjä.

Lisäksi Oulun koulujen peleissä ovat seuraavat säännöt voimassa:

1. Mikäli joku pelaaja käyttäytyy väkivaltaisesti kentällä tai herjaa joko tuomaria tai vastapuolen pelaajia, on tuomarilla oikeus välittömästi poistaa epäurheilijamaisesti käyttäytynyt pelaaja pelikentältä ja pelialueelta.

2. Mikäli tuomari joutuu poistamaan saman turnauksen aikana kaksi tai useampia pelaajia joukkueesta, menettää joukkue välittömästi jatkopelioikeutensa ja koulu suljetaan sarjasta, vaikka voittaisikin ratkaisupelin.

Eli yksittäisen pelaajan pinnan palaminen voi olla henkilökohtainen virhe, mutta useamman pelaajan sopimaton käytös johtaa aina koko joukkueen sarjasta sulkemiseen.

Mikäli joukkueet turnauksissa päätyvät tasapisteisiin (voitosta 2 pistettä, tasapelistä 1 piste), ratkeaa joukkueiden paremmuus tasapisteissä olevien joukkueiden keskinäisten otteluiden 1. maalierolla, 2. tehdyillä maaleilla, 3. koko turnauksen maalierolla, 4. tehdyillä maaleilla, 5. arvalla.

 

 

Palkinnot:
Sarjojen kolme parasta joukkuetta palkitaan henkilökohtaisilla mitaleilla.