In English | På svenska | Tekstin koko A- A+

Mikä LYKKY on? Mikä LYKKY on?

Lykky on vanhempien osallistumiskanava koulun ja kodin väliseen yhteistyöhön. Lykyn kautta vanhemmat pääsevät seuraamaan, osallistumaan ja ymmärtämään koulun ja nuorten maailmaa. Vanhempien osallisuus toteutuu vuoropuhelun kautta, jota Lykyn kokouksissa on mahdollisuus käydä oppilaiden (oppilasjäsenten) ja opettajien ja muiden vanhempien kanssa. Vanhempien osuus on merkittävä jo siksi, että suurin osa jäsenistä on vanhempia. Opettaja ja oppilasjäseniä on kaksi kutakin ja vanhempia vähintään kaksi kultakin luokka-asteelta. Parhaimmillaan voidaan ajatella Lykyn olevan vertaistukea kasvavan nuoren vanhemmille.

Lykyn tämänhetkisen puheenjohtajan Petri Luodon mietteitä Lykystä:

"Lykyn jäsenenä pääsee seuraamaan koulumaailmaa tarkemmin ja jopa olla osallisena joissakin asioissa. Esimerkiksi lykky oli muutama vuosi sitten vahvasti mukana poistamassa energiajuomien myyntiä lukion juoma-automaatista. Kokouksissa keskustallaan asioista joilla on vaikutusta lasten koulunkäyntiin ja turvallisuuteen. Ennen kokousta ja sen jälkeen saattaa jotkut vanhemmat vaihtaa kuulumisia ns. pihaparlamentissa, mikä ei ole huono asia.

Itselle Lykyssä toimiminen on ollut mielekästä aikaa."

Lykky on vaikuttanut koulullamme esimerkiksi liikenneturvallisuusasioihin ja kiusaamisen ehkäisemiseen. Lykky on onnistunut lisäämään myös koulumme turvallisuutta ja viihtyvyyttä olemalla aktiivisesti mukana oppilaskaappien hankinnassa.

Lykyn jäsenet ovat linkki kunkin luokka-asteen vanhemmille vaikuttaa ja ottaa esille nuorten koulunkäyntiin, kouluviihtyvyyteen tai mihin tahansa koulun ja kodin yhteiseen vaikutuspiiriin kuuluvia asioita. Ottakaa rohkeasti yhteyttä Lykyn jäseniin ja tervetuloa uudeksi jäseneksi joukkoomme.

Jos olet kiinnostunut Lykyn toiminnasta tai haluat olla yhteydssä Lykyn jäseniin, voit ottaa yhteyttä seuraaviin henkilöihin:

Jukka Koutaniemi (jukka.koutaniemi(at)gmail.com)

Eeva-Liisa Pernu (eeva.soronen(at)hotmail.com)

Mari Siliämaa (mari.siliamaa(at)gmail.com)

Hanna Heikkinen (hanna.heikkinen(at)oulu.fi)

Päivi Karppinen (paivi.m.karppinen(at)gmail.com)

Hanna Kinnula-Yliluoma (hannakoo(at)gmail.com)

Saria Moilanen (saria.moilanen(at)alfasoft.fi)

Aura Falck (aura.falck(at)fimnet.fi)

Petri Luoto (petriluoto1(at)hotmail.com)

Jari Mäkinen (jarimakinen08(at)gmail.com)

Sari Pelkonen (sari.pelkonen(at)fimnet.fi)

Tiina Timonen (ttimonen(at)gmail.com)

Lykyn oppilasjäsenet ovat Franz Heikkinen ja Antti Honkanen, henkilökuntaa edustavat Aira Sova ja Markku Pinola, kokouksissa on mukana myös kaksi vaihtuvaa opettajaedustajaa. Sihteerinä toimii Anne Kähkönen (anne.kahkonen(at)eduouka.fi).