In English | På svenska | Tekstin koko A- A+

TAIDEKOULUUN!


LUKUKAUDEN 2016 -2017 ALOITUS 29.8.

Elokuun täydennyshaku 22-23.8.2016 klo 09-18

Nuottasaari-talo, Isokatu 94

Sisääntulo Kirkkokadun puoleisesta pääovesta.

 

 

Oulun taidekoulu on yksi vanhimpia lasten ja nuorten taiteen perusopintoja tarjoava koulu Suomessa. Jo yli 30 vuotta toimineessa koulussa opiskelee joka vuosi reilut 800 oppilasta.

Taiteen perusopetus on koulun ulkopuolella annettavaa taiteen opetusta. Vapaaehtoiset projektit ja näytökset vaativat ajoittaista sitoutumista myös viikonloppuisin. Taidekoulussa opiskelija saa ammattiopettajan ohjausta omien vahvuuksiensa ja lahjakkuutensa kehittämiseen. Pidemmälle etenevät taidekoulun oppilaat saavat hyvät lähtökohdat taiteenalan myöhemmälle ammatilliselle opiskelulle. Taiteen perusopetusta voi Oulun taidekoulussa opiskella esittävän, visuaalisen ja tanssitaiteen linjoilla.

Tervetuloa opiskelemaan Oulun taidekouluun!

< Takaisin

Lukujärjestys lukukaudelle 2016-2017

  Opinto Tila Maanantai  
  Animaatio 8–10v Animaatioluokka 17.00 − 18.30  
  Ark/Ku/Käs 11–13v Kuvis vasen 16.00 − 18.00  
  Baletin alkeet Sali 1 18.00 − 19.00  
  Baletin perusteet Sali 2 19.30 − 20.45  
  Baletti 1 Sali 2 18.30 − 19.30  
  Baletti 4 (1x/vko) Sali 1 16.45 − 18.00  
  Baletti 6 Sali 2 17.00 − 18.30  
  Breikki 3 Sali 4 / Teatteristudio 19.30 − 20.45   
  Breikki 6 Sali 4 18.15 − 19.30   
  Breikki alkeet / 1 Sali 4 / Sali 3 (vuoroviikoin) 17.15 − 18.15   
  Danceworks Sali 3 19.30 − 20.45   
  Kuvataide 10–11v Kuvis oikea 16.00 − 17.45  
  Kuvataide 15–17v Kuvis keski 16.30 − 19.30  
  Kuvataide 8–9v Kuvis vasen 18.00 − 19.30  
  Leikkikoulu 4–5v ? 17.45 − 18.45  
  Leikkikoulu 5–6v Teatteristudio / Kuvis oikea 18.00 − 19.30  
  Leikkikoulu 6–7v Teatteristudio / Kuvis oikea 18.00 − 19.30  
  Showjazz 1 Sali 3 18.15 − 19.30  
  Showjazz 5 Sali 3/4 (vuoroviikoin) 16.45 − 18.15  
  Showjazz alkeet yli 13v Sali 1 19.00 − 20.15 
  Teatteri 10–11v Pikkustudio 16.00 – 17.45  
  Teatteri 11–12v Teatteristudio 16.00 – 18.00  
  Teatteri yli 16v Katiska 16.45 – 19.30  
  Opinto Tila Tiistai  
  Animaatio 10–12v Animaatioluokka 16.00 − 18.00  
  Ark/Ku/Käs 10–12v Kuvis vasen 16.00 − 18.00  
  Ark/Ku/Käs 7–9v Kuvis vasen 18.00 − 19.30  
  Baletin keskitaso Sali 1 19.15 − 20.45  
  Baletti 2 Sali 1 18.15 − 19.15   
  Baletti 3 (A) (1x/vko) Sali 4 16.45 − 18.00  
  Baletti 6 Sali 1 16.45 − 18.15   
  Baletti 9 / aikuiset Sali 4 18.45 − 20.15   
  Elokuva yli 13v Animaatioluokka 18.00 − 20.00  
  Kuvataide 12–13v Kuvis keski 16.00 − 18.00  
  Kuvataide 14–16v Kuvis oikea 16.30 − 19.30  
  Kuvataide 7-8v Kuvis keski 18.00 − 19.30  
  Lastentanssi 2 Sali 4 18.00 − 18.45  
  Nykytanssi 9 Teatteristudio 19.30 − 21.00  
  Nykytanssi alkeet / 1 Sali 3 18.15 − 19.15   
  Pikkusirkus Pikkustudio 18.00 – 19.00  
  Pikkusirkus (syksyn hakuun) Pikkustudio 17.00 – 18.00  
  Poikatanssi 5 Sali 3 17.00 − 18.15   
  Sarjakuva 10–12v Sarjisluokka 17.00 − 18.30  
  Sarjakuva yli 15v Sarjisluokka 18.30 − 20.30  
  Showjazz 4 (A) Sali 2 19.15 − 20.45   
  Showjazz 7 Sali 2 16.45 − 18.15   
  sirkus I Sali 3 19.15 – 20.30  
  sirkus II Sali 3 19.15 – 20.30  
  Tanssimix 2 Sali 2 18.15 − 19.15   
  Teatteri 13–14v Katiska 16.45 – 19.00  
  Teatteri 15–16v Teatteristudio 16.45 – 19.30  
  Opinto Tila Keskiviikko  
  Animaatio 9-11v Animaatioluokka 16.15 − 18.00  
  Animaatio yli 13v Animaatioluokka 18.00 − 20.00  
  Ark/Ku/Käs 9–11v (A) Kuvis vasen 16.00 − 17.45  
  Ark/Ku/Käs 9–11v (B) Kuvis vasen 17.45 − 19.30  
  Baletin keskitaso Sali 2 18.00 − 19.30   
  Baletti 3 (B) (2x/vko) Sali 2 17.00 − 18.00  
  Baletti 4 (2x/vko) Sali 1 16.45 − 18.00  
  Baletti aikuiset Sali 1 18.00 − 19.30   
  Breikki 6 Sali 1 19.30 − 20.45   
  Kuvataide / Teatteri 7–8v Teatteristudio / Kuvis oikea 18.00 − 19.30  
  Kuvataide / Teatteri 8–9v Teatteristudio / Kuvis oikea 18.00 − 19.30  
  Kuvataide 11–13v Kuvis oikea 16.00 − 18.00  
  Kuvataide yli 17v Kuvis keski 16.30 − 19.30  
  Lastentanssi 3 (A) Sali 4 18.00 − 18.45  
  Nykytanssi 3 Sali 4 16.45 − 18.00  
  Nykytanssi 5 Sali 4 18.45 − 20.15   
  Pikkusirkus Pikkustudio 17.30 − 18.30  
  Sarjakuva 13–15v Sarjisluokka 18.30 − 20.30  
  Sarjakuva 8–10v Sarjisluokka 17.00 − 18.30  
  Showjazz 2 Sali 3 19.15 − 20.30   
  Showjazz 3 Sali 3 18.00 − 19.15  
  Showjazz 4 (B) Sali 3 16.45 − 18.00  
  Sirkus alkeet (A) Pikkustudio 18.30 – 20.00  
  Teatteri 12–13v Teatteristudio 16.00 – 18.00  
  Teatteri 14–15v Katiska 16.45 – 19.30  
  Opinto Tila Torstai  
  Ark/Ku/Käs yli 13v Kuvis vasen 16.30 − 19.30  
  Baletti 3 (B) (2x/vko) Sali 1 17.00 − 18.00   
  Baletti 6 (3x/vko) Sali 1 18.45 − 20.15   
  Hiphop alkeet Sali 3/2 (vuoroviikoin) 18.45 − 19.45   
  Hiphop keskitaso Sali 3/2 (vuoroviikoin) 16.45 − 17.45  
  Kuvataide 13–15v Kuvis oikea 16.30 − 19.30  
  Kuvataide 9–10v Kuvis keski 16.00 − 17.45  
  Lastentanssi 1 Sali 4 17.45 − 18.30  
  Lastentanssi 3 (B) Sali 1 18.00 − 18.45   
  Leikkikoulu 5–6v Teatteristudio / Kuvis keski 18.00 − 19.30  
  Leikkikoulu 6–7v Teatteristudio / Kuvis keski 18.00 − 19.30  
  Nykytanssi 9 Sali 2/3 (vuoroviikoin) 19.30 − 20.30   
  Poikatemppu 1 Sali 4 17.00 − 17.45   
  Poikatemppu 2/3 Sali 4 18.30 − 19.15   
  Showjazz 9 Sali 2/3 (vuoroviikoin) 18.00 − 19.30   
  Showjazz alkeet Sali 2/3 (vuoroviikoin) 17.00 − 18.00   
  Sirkusalkeet (B) Pikkustudio 17.00 – 18.30  
  Sirkusalkeet (C) Pikkustudio 18.30 – 20.00  
  Street Sali 3/2 (vuoroviikoin) 19.45 − 21.00  
  Tanssimix 1 Sali 3/2 (vuoroviikoin) 17.45 − 18.45   
  Teatteri 11–12v Katiska 16.00 – 18.00  
  Teatteri 9–10v Teatteristudio 16.15 – 18.00  
  Opinto Tila Perjantai  
  sirkus I Sali 3 17.00 − 18.30  
  sirkus II Sali 3 18.30 – 20.15