In English | På svenska | Tekstin koko A- A+

TAIDEKOULUUN!


LUKUKAUDEN 2016 -2017 ALOITUS 29.8.

Elokuun täydennyshaku 22-23.8.2016 klo 09-18

Nuottasaari-talo, Isokatu 94

Sisääntulo Kirkkokadun puoleisesta pääovesta.

 

 

Oulun taidekoulu on yksi vanhimpia lasten ja nuorten taiteen perusopintoja tarjoava koulu Suomessa. Jo yli 30 vuotta toimineessa koulussa opiskelee joka vuosi reilut 800 oppilasta.

Taiteen perusopetus on koulun ulkopuolella annettavaa taiteen opetusta. Vapaaehtoiset projektit ja näytökset vaativat ajoittaista sitoutumista myös viikonloppuisin. Taidekoulussa opiskelija saa ammattiopettajan ohjausta omien vahvuuksiensa ja lahjakkuutensa kehittämiseen. Pidemmälle etenevät taidekoulun oppilaat saavat hyvät lähtökohdat taiteenalan myöhemmälle ammatilliselle opiskelulle. Taiteen perusopetusta voi Oulun taidekoulussa opiskella esittävän, visuaalisen ja tanssitaiteen linjoilla.

Tervetuloa opiskelemaan Oulun taidekouluun!

< Takaisin

Vuoden 2015-16 lukujärjestys, aloitus 24.8.

Lukujärjestys 2015-16, aloitus 24.8.
 
       
Maanantai klo opettaja tila
Teatteri 9–10v 16.00–17.45 Anna Myllylä Teatteristudio
Kuvataide 14–16 v 16.30–19.30  Anna Parkkonen 2.Kuvataide
Showjazz alkeet 17.00–18.00 Asta Hartikainen Tanssisali 3
Showjazz 4 18.00–19.15 Asta Hartikainen Tanssisali 3
Danceworks 19.15–20.30 Asta Hartikainen Tanssisali 3
Kuvataide 10–11 v 16.00–17.45  Eija Hirvonen  1.Kuvataide
Pikkusirkus 17.30–18.30 Ervasti/Toivio Pikkustudio
Sirkus alkeet 18.30–20.00 Ervasti/Toivio Pikkustudio
Breikki 2 19.15–20.30 Hermanni Pohjola Tanssisali 4/Teat.studd
Leikkikoulu 5–6v 17.45–19.15 Hirvonen/Myllylä Teat.stud/1.Kuvataide 
Leikkikoulu 6–7v 17.45–19.15 Hirvonen/Myllylä Teat.stud/1.Kuvataide 
Breikki 5 17.00–18.15 Joonas Tiiro Tanssisali 4
Breikki alkeet 18.15–19.15 Joonas Tiiro Tanssisali 4
Baletti 8 16.45–18.15 Mia Lappalainen Tanssisali 2
Baletti 3 (A) 18.15–19.30 Mia Lappalainen Tanssisali 2
Sarjakuva 9–12v 18.00–19.30 Mika Kolehmainen  Sarjis
Ark/Ku/Käs 12–13 v 16.00–18.00 Terttu Kanninen 3.Ark/Kuv/Käs
Kuvataide 7–8v  18.00–19.30 Terttu Kanninen 3.Ark/Kuv/Käs
Baletti 5 16.45–18.15 Tiina Andersin Tanssisali 1
Baletti alkeet 18.15–19.15 Tiina Andersin Tanssisali 1
Baletin perusteet 1 19.15–20.30 Tiina Andersin Tanssisali 1
Teatteri 15–20v 16.45-19.30 Ulla Kaislaranta Katiska
Tiistai      
Teatteri 14-15v 16.45-19.30 Anna Myllylä Teatteristudio
Kuvataide 11–12v  16.00–18.00 Anna Parkkonen  2.Kuvataide
Kuvataide 8–9v 18.00–19.30 Anni Arffman  2.Kuvataide
Showjazz 3 (A) 17.00–18.15 Asta Hartikainen Tanssisali 3
Showjazz 5/6 18.15–19.45 Asta Hartikainen Tanssisali 3
Showjazz 8/9 19.45–21.00 Asta Hartikainen Tanssisali 3
Kuvataide 13–15v 16.30–19.30 Eija Hirvonen  1.Kuvataide 
Pikkusirkus 17.30–18.30 Ervasti/Toivio Pikkustudio
Sirkus alkeet 18.30–20.00 Ervasti/Toivio Pikkustudio
Nykytanssi 4 16.45–18.15 Leena Korhonen Tanssisali 1
Nykytanssi alkeet / 1 18.15–19.15 Leena Korhonen Tanssisali 1
Nykytanssi 10 19.15–20.45 Leena Korhonen Tanssisali 1
Baletti 8 16.45–18.15 Mia Lappalainen Tanssisali 4
Lastentanssi 1 18.15–19.00 Mia Lappalainen Tanssisali 4
Baletti 2 (A) 19.15–20.15 Mia Lappalainen Tanssisali 4
Sarjakuva 9–12v 17.00–18.30  Mika Kolehmainen Sarjis
Sarjakuva 13–16 v  18.30–20.30 Mika Kolehmainen  Sarjis
Leikkikoulu 4–5v  10.30–12.00 Parkkonen/Myllylä Teat.stud/2.Kuvataide
Ark/Ku/Käs 9–11v  16.00–17.45 Terttu Kanninen  3.Ark/Kuv/Käs
Ark/Ku/Käs 7–9v 17.45–19.15  Terttu Kanninen  3.Ark/Kuv/Käs
Lastentanssi 3 (A) 17.00–17.45 Tiina Andersin Tanssisali 2
Baletti aikuiset 17.45–19.15 Tiina Andersin Tanssisali 2
Baletti 5 19.15–20.45 Tiina Andersin Tanssisali 2
Teatteri 15–20v 16.45-19.30 Ulla Kaislaranta Katiska
Animaatio yli 13v  16.30–18.30  Ville Pohjonen  Animaatio
Elokuva yli 13 v 18.30–20.30  Ville Pohjonen  Animaatio
Keskiviikko      
Teatteri 11–12v 16.00–18.00 Anna Myllylä Teatteristudio
Kuvataide yli 17v 16.30–19.30 Anna Parkkonen  2.Kuvataide
Kuvataide 11–13v 16.00–18.00 Eija Hirvonen  1.Kuvataide
Pikkusirkus 17.30–18.30 Ervasti/Toivio Pikkustudio
Sirkus alkeet 18.30–20.00 Ervasti/Toivio Pikkustudio
Showjazz 2 17.00–18.15 Hanna Sirén Tanssisali 3
Showjazz 3 (B) 18.15–19.30 Hanna Sirén Tanssisali 3
Showjazz 1 19.30–20.30 Hanna Sirén Tanssisali 2
Breikki 5 19.30–20.45 Hermanni Pohjola Tanssisali 1
Integroitu 7–8v 18.00–19.30  Hirvonen/Myllylä Teat.stud/1.Kuvataide
Integroitu 8–9v 18.00–19.30  Hirvonen/Myllylä Teat.stud/1.Kuvataide
Nykytanssi 2 16.45–17.45 Leena Korhonen Tanssisali 2
lastentanssi 2 (A) 17.45–18.30 Leena Korhonen Tanssisali 4
Poikatanssi 4 18.30–19.30 Leena Korhonen Tanssisali 4
Nykytanssi 8/10 19.30–21.00 Leena Korhonen Tanssisali 3
Baletti 8 16.45–18.15 Mia Lappalainen Tanssisali 1
Baletti 3 (B) 18.15–19.30 Mia Lappalainen Tanssisali 1
Sarjakuva 9–12v 17.00–18.30  Mika Kolehmainen  Sarjis
Sarjakuva yli 15v 18.30–20.30 Mika Kolehmainen  Sarjis
Ark/Ku/Käs 10–12v 16.00–18.00 Terttu Kanninen 3.Ark/Kuv/Käs
Ark/Ku/Käs 8–10v  18.00–19.30  Terttu Kanninen 3.Ark/Kuv/Käs
Baletti 1 16.45–17.45 Tiina Andersin Tanssisali 4
Baletin perusteet 2 18.00–19.30 Tiina Andersin Tanssisali 2
Teatteri 15–20v 16.45-19.30 Ulla Kaislaranta Katiska
Animaatio 10–12v  16.00–18.00  Ville Pohjonen Animaatio
Animaatio 8–10v  18.00–19.30  Ville Pohjonen  Animaatio
Torstai      
Teatteri 12–13v 16.00–18.00 Anna Myllylä Pikkustudio
Kuvataide 9–10v 16.00–17.45  Anni Arffman  1.Kuvataide
Tanssimix 1 17.00–18.00 Asta Hartikainen Tanssisali 2
Showjazz 5/6 18.00–19.15 Asta Hartikainen Tanssisali 2
Showjazz 8/9 19.15–20.30 Asta Hartikainen Tanssisali 2
Sirkus I 17.00–18.30 Ervasti/Toivio Tanssisali 3
Sirkus II 18.30–20.15 Ervasti/Toivio Tanssisali 3
Leikkikoulu 6–7v 18.00–19.30 Hirvonen/Granlund Pikkustudio/1.Kuvataide 
Leikkikoulu 5–6v 18.00–19.30  Hirvonen/Granlund Pikkustudio/1.Kuvataide 
Kuvataide 15–17v 16.30–19.30  Ilkka Vuojala  2.Kuvataide
Poikatemppu 1/2 17.00–17.45 Leena Korhonen Tanssisali 4
Lastentanssi 3 (B) 17.45–18.30 Leena Korhonen Tanssisali 4
Poikatanssi 1/2 18.30–19.30 Leena Korhonen Tanssisali 4
Nykytanssi 8 19.30–21.00 Leena Korhonen Tanssisali 4/Tanssisali 1
Hiphop keskitaso 16.45–17.45 Miina Väisänen Teatteristudio
Tanssimix 2 17.45–18.45 Miina Väisänen Teatteristudio
Hiphop alkeet 18.45–19.45 Miina Väisänen Teatteristudio
Street dance 19.45–21.00 Miina Väisänen Teatteristudio
Teatteri 10–11v 16.00–17.45 Mika Kiviniemi Katiska
Teatteri 13–14v 17.45–20.00 Mika Kiviniemi Katiska
Ark/Ku/Käs yli 13v  16.30–19.30  Terttu Kanninen 3.Ark/Kuv/Käs
Baletti 5 16.45–18.15 Tiina Andersin Tanssisali 1
Lastentanssi 2 (B) 18.15–19.00 Tiina Andersin Tanssisali 1
Baletti2 (B) 19.00–20.00 Tiina Andersin Tanssisali 1
Animaatio 9–11v  17.00–18.30  Ville Pohjonen Animaatio