In English | På svenska | Tekstin koko A- A+

Toimikunnat Toimikunnat

Uuden Oulun valmistelun strategisten painopisteiden mukaisesti on muodostettu viisi toimikuntaa, joiden tehtävänä on ohjata virkamiesvalmistelua ja taata strateginen tavoitetaso valmistelussa.

  • Johtamisjärjestelmätoimikunta
  • Palvelujen järjestämisen toimikunta
  • Osallistumisen ja vaikuttamisen toimikunta
  • Elinvoimaisuustoimikunta
  • Verkosto-Oulu toimikunta
  • Henkilöstön sijoittamisen toimikunta
  • Juhlatoimikunta

Toimikunnat ovat 8-jäsenisiä ja puheenjohtajana toimii yhdistymishallituksen jäsen. Lisäksi jokaisessa toimikunnassa on yksi henkilöstöjärjestöjen edustaja. Toimikunnat voivat perustaa määräaikaisia jaoksia tehtäväalueelleen. Strategian täsmentämisestä vastaa yhdistymishallitus.

Johtamisjärjestelmätoimikunta
Tehtävä: Johtamisjärjestelmän valmistelun ohjaus, henkilöstöasiat ja johtamisjärjestelmän liittyminen palvelujen järjestämisen ja tuottamisen toimintatapaan.

Jäsen (henkilökohtainen varajäsen):

  • PJ Aila Postareff-Jurvelin kok Kiiminki (Ulla-Riitta Lattula Oulu)
  • VPJ Heikki Keränen sdp Oulu (Kaarina Torro Haukipudas)
  • Reijo Sallinen kok Oulu (Juhani Nousiainen Oulunsalo)
  • Juha Huikari kesk Oulu (Marja-Liisa Pylväs Oulu)
  • Marjo Korhonen kesk Kiiminki (Matti Kontio Kiiminki)
  • Terttu Kuusela vihr Haukipudas (Otto Simola Oulu)
  • Mikko Raudaskoski vas Oulu (Hanna Sarkkinen Oulu)
  • Marja-Leena Kemppainen KD (Oulu Mikko Jämsä Oulu)
  • Henkilöstön edustaja: Katariina Kattelus, JUKO/Oulu (Karita Alanko-Ojala, JHL/Oulu)
  • Valmistelijat: Matti Pennanen ja Timo Kenakkala
  • Asiantuntijat: Timo Nousiainen, Maria Ala-Siuru, Keijo Rantanen, Veli-Matti Keloneva, Marjukka Manninen, Pekka Tolonen, Juha Aho, sihteeri: Katriina Puhakka

Palvelujenrjestämisen toimikunta
Tehtävä: Palvelujen järjestämisen ja tuottamisen toimintatapa, palvelujen periaatteet japalvelujen järjestämisen valmistelun ohjaus.

Jäsen (henkilökohtainen varajäsen):

  • PJ Anne Huotari vas Oulu (Paavo Paju Kiiminki)
  • VPJ Matti Roivainen kok Haukipudas (Jorma Kärnä Oulu)
  • Teija Ruokamo kok Oulunsalo (Mairit Toropainen Kiiminki)
  • Tapio Jussila ps Kiiminki (Anne Snellman Oulunsalo)
  • Tuija Pohjola sdp Oulu (Yrjö Harju Oulu)
  • Arvi Mäläskä kesk Oulunsalo (Anna-Kaisa Lepistö Oulunsalo)
  • Anne-Maria Takkula kesk Oulu (Matias Ojalehto Oulu)
  • Latekoe Lawson-Hellu vihr Oulunsalo (Anu Määttä Oulu)
  • Henkilöstön edustaja:Kaija Sepponen, JHL/Oulu (Paula Vartiainen, Super/Oulu)
  • Valmistelijat: Sinikka Salo ja Jukka Weisell
  • Valmisteluryhmä: (Oulun Palvelujohtoryhmä:) Jari Parkkonen, Pekka Pasanen, Risto Vuoria, Niina Epäilys, Kaisu Haapala, Matti Matinheikki, Riitta Erola ja (kuntien johtavat viranhaltijat:) Markku Seppänen, Juha Aho, Maarit Niva, Marjut Nurmivuori
  • Sihteerit: Timo Kettunen ja Tapio Kangas

Osallistumisen ja vaikuttamisen toimikunta
Tehtävä: Kuntalaisten alueellinen osallistaminen ‐kuulemistilaisuudet, Nuorten vaikuttajaryhmät ja nuorten kaupunkikokous, Ikääntyneiden edustajisto ja ikäihmisten vaikuttajaryhmä ja vapaaehtoisen kansalaistoiminnan tukeminen; järjestöjen ja seurojen mukaan ottaminen

Jäsen (henkilökohtainen varajäsen):

  • PJ Timo Autio sdp Haukipudas (Jukka Lappalainen Oulu)
  • VPJ Kaarina Kailo vas Kiiminki (Risto Siekkinen Oulunsalo)
  • Vaili Jämsä-Uusitalo ps Oulu (Aatos Manninen Yli-Ii)
  • Ale Luokkanen vihr Haukipudas (Outi Kuismin Haukipudas)
  • Leena Kuha vihr Oulu (Heli Taanila Oulu)
  • Suvi Helanen kesk Oulunsalo (Jouko Korkiakoski Oulunsalo)
  • Martti Väänänen kesk Kiiminki (Maija Hekkala Kiiminki)
  • Heikki Pesämaa kok Oulu (Mari Kangas Haukipudas)
  • Henkilöstön edustaja: Sirkka Ylitalo, JYTY/Yli-Ii (Kaisu Jokela, JYTY/Haukipudas) 
  • Valmistelijat: Sirkka Ylitervo ja Sinikka Salo
  • Asiantuntijat: Sirkka Keränen, Kalervo Ukkola, Harri Kantola, Juha Fränti, Vesa Jurmu, Kati Niskala, Pasi Laukka, Jussi Kauppi, sihteeri Maarit Alikoski

Elinvoimaisuustoimikunta
Tehtävä: Ympäristö ja maankäyttö, elinkeinot, työllisyys, liikennejärjestelmät ja talous.

Jäsen (henkilökohtainen varajäsen):

  • PJ Eero Halonen kesk Haukipudas (Tuula Kangas Haukipudas)
  • VPJ Taina Pitkänen-Koli vihr Oulu (Mikko Marjomaa Kiiminki)
  • Riikka Moilanen kesk Oulu (Matti Turtinen Yli-Ii)
  • Raimo Järvenpää sdp Oulu (Pirjo Sirviö Oulu)
  • Sinikka Vuoti vas Oulunsalo (Selma Kaveri Yli-Ii)
  • Mikko Viitanen vas Oulu (Pertti Kutilainen Kiiminki)
  • Jorma Kivelä kok Oulu (Pasi Possakka Haukipudas)
  • Sirpa Erkkilä-Häkkinen kok Oulu (Päivi Tomperi Kiiminki)
  • Henkilöstön edustaja: Tenho Kiljander, KTN/Oulu (Vesa Rinta-Säntti, JUKO/Kiiminki)
  • Valmistelijat: Timo Kenakkala ja Jarmo Ronkainen
  • Asiantuntijat: Juha Ala-Mursula, Timo Mäkitalo, Jouko Leskinen, Samu Forsblom, sihteeri Kaija Puhakka

Verkosto-Oulu toimikunta
Tehtävä: "Ulkopolitiikka"; verkosto-Oulun toimintaperiaatteen tunnetuksi tekeminen ja positiivisen kuntakuvan vahvistaminen alueellisesti, valtakunnallisesti ja kansainvälisesti, poliittinen edunvalvonta, uuden kunnan rooli kuntayhtymissä ja yhteistyöelimissä, pohjoisen kumppanuusverkoston rakentaminen, vahva verkottuminen yritysten, yhdistysten ja järjestöjen kanssa.

Ystävyyskuntasuhteet, metropoliajattelun teemat, uden Oulun alueen olemassa olevan keskusverkon, infrastruktuurin ja ympäristön moni‐ilmeisyyden hyödyntäminen asumisen, palveluiden ja yritysten tarpeisiin.

Jäsen (henkilökohtainen varajäsen):

  • PJ Veikko Ervasti vihr. (Sanna Poikkimäki Oulunsalo)
  • VPJ Matti Kakko kesk Yli-Ii (Juhani Kallioranta Yli-Ii)
  • Jonna Taivaloja kesk Haukipudas (Niina Barck Haukipudas)
  • Virpi Jääskö sdp Oulunsalo (Henri Kylèn Haukipudas)
  • Reijo Niemi sdp Kiiminki (Arja Huhtanen Yli-Ii)
  • Liisa Koskela vas Haukipudas (Pasi Kemppainen Oulu)
  • Mari-Leena Talvitie kok Oulu (Maija Bolszak Oulu)
  • Jorma Axelsson kok Oulunsalo (Pekka Simonen Kiiminki)
  • Henkilöstön edustaja: Vesa Huittinen, JHL/Oulu (Irja Ervasti, JUKO/Oulu)
  • Valmistelijat: Jukka Weisell ja Matti Pennanen
  • Asiantuntijat: Kalervo Ukkola, Timo Nousiainen, Timo Mäkitalo, Anneli Korhonen, Pauliina Pikkujämsä, Maria Ala-Siuru, sihteeri Kari-Pekka Kronqvist

Henkilöstön sijoittamisen toimikunta
Tehtävä: Valmistelee esityksen yhdistymishallitukselle henkilöiden nimeämisestä virkoihin yhdistysmishallituksen hyväksymien periaatteiden mukaisesti:

  • Puheenjohtaja Kyösti Oikarinen
  • Irma Pellinen vpj. (henk.koht. varajäsen Anne Huotari)
  • Marja-Leena Kemppainen (vara Mikko Jämsä)
  • Heikki Keränen (vara Raimo Järvenpää)
  • Matti Roivainen (vara Mari-Leena Talvitie)
  • Taina Pitkänen-Koli (vara Mikko Marjomaa)
  • Anne Snellman (vara Jani Leskinen)
  • Matti Kakko (vara Marjo Korhonen)

Juhlatoimikunta
Tehtävä: Uuden Oulun juhlavuoden 2013 tapahtumien ohjaaminen ja koordinointi, ehdotuksen laatiminen yhdistymishallitukselle yleissuunnitelmaksi ja talousarvioksi.

  • Puheenjohtaja Kyösti Oikarinen
  • Matti Roivainen
  • Irma Pellinen
  • Ritva Kitinoja
  • Mikko Marjomaa
  • Eero Halonen
  • Aila Postareff-Jurvelin
  • Veikko Ervasti
  • Anne Huotari,
  • Timo Autio
  • Anne Snellman
  • Marja-Leena Kemppainen
  • Esittelijä: Heli Metsäpelto
  • Asiantuntijajäsenet: Anneli Korhonen ja Sirkka Keränen
  • Henkilöstön edustaja: Markus Lepinoja
     
  • Toimikuntien tehtävät (pdf)