Yhteystiedot - Museo- ja tiedekeskus Luuppi - Oulun kaupunki
Luuppilaiset ovat luova ja energinen porukka

Yhteystiedot

Museo- ja tiedekeskus Luupissa työskentelee suuri joukko eri alojen ammattilaisia, jotka yhdessä mahdollistavat Luupin monipuolisen toiminnan. Luuppilaiset ovat energinen, luova, innovatiivinen ja rohkea porukka, joista kukin edustaa oman alansa parasta osaamista. 

Johtaja Jonna-Marleena Härö, 044 703 1341, jonna-marleena.haro(at)ouka.fi
Yleisötyönjohtaja Anna-Riikka Hirvonen, 044 703 7451, anna-riikka.hirvonen(at)ouka.fi
Kulttuuriperintötyönjohtaja Pasi Kovalainen, 044 703 7151, pasi.kovalainen(at)ouka.fi

Hallinto- ja taloussihteeri Saila Tönkyrä, 044 703 7452, saila.tonkyra(at)ouka.fi
Henkilöstösihteeri Riikka Pitkäaho, 050 461 5587, henkilosto.luuppi(at)ouka.fi

Markkinointi- ja viestintätiimi
Tiedottaja Marjatta Savolainen, 044 703 7552, marjatta.savolainen(at)ouka.fi
Sosiaalisen median asiantuntija Riikka Harjula, 044 703 7459, riikka.harjula(at)ouka.fi
Markkinointikoordinaattori Maria Ullner, 044 703 7477, maria.ullner(at)ouka.fi
Graafinen suunnittelija Anne Vähäsalo, 044 703 1337, anne.vahasalo(at)ouka.fi
Visualisti Juri Kovaljeff, 050 306 3895, juri.kovaljeff(at)ouka.fi
Myyntivastaava Tuija Hoikka, 044 7031335, tuija.hoikka(at)ouka.fi
Yhteistyökoordinaattori Sampo Puoskari, 044 703 1342, sampo.puoskari(at)ouka.fi

Postiosoite: PL 53, 90015 Oulun kaupunki

Oulun taidemuseo

ALUETAIDEMUSEOTOIMINTA

Aluetaidemuseotutkija Janne Kauppinen, 044 703 7456, janne.kauppinen(at)ouka.fi

NÄYTTELYT
Amanuenssi Elina Vieru, 044 703 7454, elina.vieru(at)ouka.fi

KOKOELMAT JA TUTKIMUS
Amanuenssi Tarja Kekäläinen, 044 703 7453, tarja.kekalainen(at)ouka.fi
Amanuenssi Katariina Kemppainen, 044 703 7455, katariina.kemppainen(at)ouka.fi

KONSERVOINTI
Tutkija-konservaattori Päivi Kyllönen-Kunnas (työvapaalla 28.2.2018 saakka)
Konservaattori Veera Lopez-Lehto, 040 620 7612, veera.lopez-lehto(at)ouka.fi (23.10.–31.12.2017) 

KUVAPALVELUT
Tutkija-valokuvaaja Mika Friman, 044 703 7460, mika.x.friman(at)ouka.fi

TAIDEKASVATUS
Museolehtori Laura Lampinen (virkavapaalla 31.12.2017 saakka)
Sijaiset Mirka Kortesoja ja Tuuli Lähteenmäki, 044 703 7475, peda.taidemuseo(at)ouka.fi
Amanuenssi Outi Dekker, 044 703 7457, outi.dekker(at)ouka.fi

MUSEOTEKNIIKKA
Museomestari Mika Siekkinen, 044 703 7465, mika.siekkinen(at)ouka.fi
Museomestari Merja Vedenjuoksu, 044 703 7168, merja.vedenjuoksu(at)ouka.fi

ASIAKASPALVELU
Asiakaspalvelupiste, 044 703 7471
Museokauppa Ainoa, 044 703 7463
Asiakaspalveluvastaava Tuija Ontero, 044 703 7463, tuija.ontero(at)ouka.fi
Museoassistentti Auli Ojala, 044 703 7474, auli.ojala(at)ouka.fi
Museoassistentti Elke Fritsch, 044 703 7473, elke.fritsch(at)ouka.fi

TOIMISTO
Palvelusihteeri Pirjo Muotkajärvi, 044 703 7461, pirjo.muotkajarvi(at)ouka.fi

Käyntiosoite: Kasarmintie 9

Pohjois-Pohjanmaan museo

NÄYTTELYT
Museolehtori Arja Keskitalo, 044 703 7159, arja.h.keskitalo(at)ouka.fi

TUTKIMUS
Arkeologi Mika Sarkkinen, 050 316 6899, mika.sarkkinen(at)ouka.fi
Maakuntamuseotutkija Riina Kohonen, 044 703 7162, riina.kohonen(at)ouka.fi
Rakennustutkija Juhani Turpeinen, 044 703 7155, juhani.turpeinen(at)ouka.fi
Rakennustutkija Anita Yli-Suutala, 044 703 7152, anita.yli-suutala(at)ouka.fi

KORJAUSRAKENTAMINEN
Korjausarkkitehti Raimo Tikka, 044 703 7174, raimo.tikka(at)ouka.fi

VALOKUVA-ARKISTO JA KUVAPALVELUT
avoinna ma–pe klo 9–15
Arkistonhoitaja Meeri Rauhala, 044 703 7160, meeri.rauhala(at)ouka.fi

ASIAKASPALVELU
Lippukassa 044 703 7161, info.ppm(at)ouka.fi
Asiakaspalveluvastaava Leila Jaakola, 050 316 6498, leila.jaakola(at)ouka.fi

TOIMISTO
avoinna arkisin klo 9–15, ppm(at)ouka.fi
Palvelusihteeri Päivi Lämsä, 050 316 6497, paivi.lamsa(at)ouka.fi

KOKOELMAKESKUS
Tutkija Eija Konttijärvi (esineet, esinelahjoitukset), 044 703 7184, eija.konttijarvi(at)ouka.fi
Tutkija Maisa Lukkari (esineet), 044 703 7183, maisa.lukkari(at)ouka.fi
Kokoelma-amanuenssi Jonna-Maria Mölläri (esineet), 044 703 7185, jonna.mollari(at)ouka.fi
Tutkija-konservaattori Marja Halttunen (esineet), 044 703 7181, marja.halttunen(at)ouka.fi
Tutkija-konservaattori Marja Höyhtyä (tekstiilit), 044 703 7180, marja.hoyhtya(at)ouka.fi
Museomestari Paavo Hiltunen (näyttelytekniikka), 044 703 7182, paavo.hiltunen(at)ouka.fi
Museomestari Merja Vedenjuoksu (näyttelytekniikka), 044 703 7168, merja.vedenjuoksu(at)ouka.fi
Ammattimies Hannu Lyttinen (kuljetukset), 044 703 7170, hannu.lyttinen(at)ouka.fi

Käyntiosoite: Ainolanpolku 1

Turkansaari ja muut ulkomuseot

MUSEOTYÖ
Intendentti Patrik Franzén, 044 703 7154, patrik.franzen(at)ouka.fi
Ulkomuseoamanuenssi Kaija Niemitalo, 044 703 7188, kaija.niemitalo(at)ouka.fi
Museoemäntä Salla Mäntyniemi, 044 703 7190, salla.mantyniemi(at)ouka.fi
Amanuenssi Tuula Turunen (Pateniemen sahan museo), 044 703 7167, tuula.turunen(at)ouka.fi

MUSEOTEKNIIKKA
Museomestari Antti-Sakari Merikallio, 044 703 7467, antti-sakari.merikallio(at)ouka.fi

ASIAKASPALVELU
Turkansaaren lippukassa, 044 703 7191

TOIMISTO
Turkansaaren toimisto, 044 703 7190

Turkansaaren ulkomuseon käyntiosoite: Turkansaarentie 165
Merimiehenkotimuseon käyntiosoite: Pikisaarentie 6
Oulunsalon kotiseutumuseon käyntiosoite: Jääsköntie 5

Oulun linnan kellarin käyntiosoite: Linnansaari 1
Pateniemen sahan museon käyntiosoite: Sahantie 21

Kierikkikeskus

MUSEOTYÖ
Intendentti Leena Lehtinen, 040 514 9466, leena.lehtinen(at)ouka.fi
Museolehtori Sami Viljanmaa, 040 027 7877, sami.viljanmaa(at)ouka.fi

ASIAKASPALVELU
Asiakaspalveluvastaava Lea Ruonakangas, 050 410 7309 tai 08 5585 8265, asiakaspalvelu(at)kierikki.fi

Käyntiosoite: Pahkalantie 447

Tiedekeskus Tietomaa

NÄYTTELYT
Näyttelyvastaava Jukka Pitkänen, 044 703 1347, jukka.pitkanen(at)ouka.fi
Näyttelyteknikko Aleksi Mella, 044 703 1344, aleksi.mella(at)ouka.fi

TIEDEKASVATUS
Opetus- ja ohjelmapalvelusuunnittelija Harri Häll, 044 703 1348, harri.hall(at)ouka.fi

TEKNIIKKA
Huoltoteknikko Timo Pasanen, 044 703 1343, timo.pasanen(at)ouka.fi
Erikoisammattimies/Tietomaa kokoustekniikka Teijo Kuikka

ASIAKASPALVELU
Asiakaspalvelupiste, 050 316 6489, 044 703 1345, palvelupiste.tietomaa@ouka.fi
Asiakaspalveluvastaava Milja Häll, 044 703 7479, milja.hall(at)ouka.fi
Asiakaspalveluneuvoja Raimo Käyhkö, 050 316 6489, raimo.kayhko(at)ouka.fi


Käyntiosoite: Nahkatehtaankatu 6

Haluatko luuppilaiseksi? Haluatko luuppilaiseksi?

Kerromme mielellämme avoinna olevista työpaikoista sekä erilaisista työssäoppimis- ja harjoittelumahdollisuuksista museo- ja tiedekeskuksessa. Ota rohkeasti yhteyttä henkilosto.luuppi(at)ouka.fi.