Ajankohtaista

< Takaisin

Tiedote OSUA:n valmennustoiminnasta

Tiedote Ouluseutu Urheiluakatemian valmennustoiminnasta

 

Ouluseutu Urheiluakatemia (OSUA) noudattaa oppilaitosten, seurojen, lajiliittojen ja Suomen Olympiakomitean ohjeistusta harjoittelun järjestämisestä. OSUA:n oma ohjattu valmennustoiminta perutaan 2.4.2020 saakka koronaviruksen leviämisen estämiseksi. Mahdollisesta jatkosta tiedotetaan, kun viranomaiset tarkentavat ohjeitaan.

OSUA-urheilijat voivat saada tänä aikana tukea urheiluakatemian valmentajilta ja fysioterapeutilta omatoimisen tai itsenäisen harjoittelun suhteen. Oman lajin toimintojen suhteen urheilijat voivat olla yhteydessä lajivalmentajaan. Valmentajat voivat antaa oppilaitos- tai lajiryhmäkohtaisia ohjeita, miten itsenäisen harjoittelun suoritetaan.

Urheiluakatemian fysioterapeutin vastaanotto toimii etäperiaatteella antamalla tukea omatoimiseen lihashuoltoon, kuntoutukseen ja harjoitteluun. Jo sovituista vastaanottoajoista kannattaa keskustella ja sopia uudelleen fysioterapeutin kanssa.

 

Lisätiedot:

akatemiakoordinaattori: Jukka Latva-Rasku, 0503838828, jukka.latva-rasku@eduouka.fi

Valmentajat:

jalkapallo: Tarmo Kouva, 0503783503, tarmo.kouva@eduouka.fi

jääkiekko: Tuomo Räty, 0505643907, tuomo.raty@eduouka.fi

lentopallo: Sami Kurttila, 0505779504, sami.kurttila@eduouka.fi

salibandy: Karo Kuussaari, 0505893899, karo.kuussaari@eduouka.fi

telinevoimistelu: Janne Haapajoki, 0405039838, janne.haapajoki@oulunpyrinto.fi

pesäpallo: Akseli Wiik, 0408334490, akseli.wiik@pesis.fi

yksilölajien valmennus (2.aste): Risto Keskitalo, 0447039876, risto.keskitalo@eduouka.fi

fysioterapeutti: Roope Keskitalo, 0407030441, roope.keskitalo@eduouka.fi

 

 

Jakolinkki