Ohjelma lyhyesti - Oulun Päivät - Oulun kaupunki

Oulun Päivien ohjelma otsikoittain ajallisessa järjestyksessä

 

Viikko 24

            

16.6 klo 15.00–17.00 Oulua laaja oppimäärä -kiertoajelut uudella 2-kerroksisella Kaarle-bussilla (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

16.6. klo 15.30–16.00 Suzukikoulu Oktaavia Pohjois-Pohjanmaan museossa (Musiikki) 

16.6. klo 18.00–19.00 Oululaisia lyhytelokuvia Oulun kaupungin pääkirjastossa (Kirjallisuus ja elokuva)

16.6. klo 18.00–21.00 Avoimet ovet Ortodoksisen Pyhän kolminaisuuden katedraalissa Muut tapahtumat)  

16.6. klo 19.00 Oi niitä aikoja – Oulun NMKY:n Mieslaulajat 65 vuotta -konsertti Oulun lyseolla (Musiikki)

16.6. klo 19.00–20.00 Stellan Suuri Come Back -shöy Hietasaaren ponipihalla (Teatteri, tanssi sirkus)

16.6. klo 20.00 OMJ 2017 Jazzklubit: Harri Sarkkinen trio & Mopocop Voimalassa (Musiikki)

16.6.–9.7. klo 11.00–17.00 Salainen Viesti Menneisyydestä – seikkailupeli (Lasten tapahtumat, Ouhoi! Merta näkyvissä)

16.6.-9.7. Oulun kaupungin museokeskus Luupimn tapahtumia

17.6 klo 08.00–18.00 Kalamarkkinat Oulun kauppatorilla (Muut tapahtumat)

17.6. klo 12.00–13.00 Rumputukset ja julistukset Rotuaarin lavalla(Muut tapahtumat)

17.6. klo 13.00–13.15 Vuoden positiivisimman oululaisen palkitseminen Rotuaarin lavalla (Muut tapahtumat)

17.6. klo 13.00–15.00 Maksuton merellinen kiertoajelu uudella Kaarle-bussilla (Retket, ajelut, kiertokävelyt, Ouhoi! Merta näkyvissä)

17.6. klo 13.00–16.00 Oulun Päivien iltapäivätanssit Koskenkylän Walon talolla ( Tanssi, teatteri, sirkus, Musiikki, Muu ohjelma)

17.6. klo 13.00–19.00 Luonnon päivän retki Sanginjoelle (Retket, ajelut, kiertokävelyt )

17.6. klo 14.00–15.00 Katson virran kalvohon Oulun kaupungin pääkirjastossa (Kirjallisuus ja elokuva)

17.6. klo 14.45–15.15 Tervatonttutapahtuma Rotuaarin lavalla (Lasten tapahtumat)

17.6.  klo 15.00–15.50 Ryhmä Koskenniskan teatteriesitys Viimeinen matka, Pikisaaressa ((Teatteri)

17.6. klo 15.00–24.00 Pikipop Tukikohdassa Sorvarintiellä (Musiikki)

17.6. klo 15.30 Tervantuonti tervantarkastukseen kauppatorin rantaan (Ouhoi! Merta näkyvissä)

17.6. klo 17.00–17.40 Ryhmä Koskenniskan teatteriesitys: Nuori Narkaus,   Pikisaaressa (Teatteri

17.6.  klo 18.00–20.00 Koiteli elää lauluilta Koitelinkoskella (Musiikki)

17.6. klo 18.00–22.00 Tori-Folk Rotuaarilla (Musiikki)

17.–18.6. klo 10.00–15.30 Museojuna liikennöi väliä Oulu – Haukipudas – Ii – Oulu – Nokelan varikkoalueen Porhausin tilat (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

17.–18.6. klo 10.00–16.00 Puolivälinkankaan vesitorni avoinna  (Muut tapahtumat)

17.–18.6. klo 11.30–15.30 Museojunakaluston esittelyä ja pienoisrautatienäyttely (Museot ja näyttely)

17.–18.6.  klo 14.00–15.00 Oulun kansainvälinen lasten- ja nuortenelokuvien festivaali esittää Valveella (Kirjallisuus ja elokuva, Lasten tapahtumat)

17.–18.6. klo 15.00–17.00 Hannu Lihavaisen elokuvia Oulusta Valveella (Kirjallisuus ja elokuva)

18.6 klo 08.00–16.00 Kalamarkkinat Oulun kauppatorilla (Muut tapahtumat)

18.6. klo 10.00 Uuden seurakuntakodin vihkiäiset Kirkonmäellä/TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

18.6. klo 11.00–15.00 Monen polven tervatonttupäivä Turkansaaressa (Lasten tapahtumat)

18.6. klo 11.00–15.30  Oulun Päivät –ravit (Liikunta ja urheilu)

18.6. klo 12.00–15.00 Oulun Päivät Hietasaaren Ponipihalla (Lasten tapahtumat, Musiikki, Sirkus, Muut tapahtumat)


Viikko 25

 

19.6 klo 12.00–15.00 Mitä Mielesä?– Mielenhyvinvointia ilon ja kulttuurin kautta Rotuaarin aukiolla (Muut tapahtumat)

19.6 klo 15.00–17.00 Oulua laaja oppimäärä -kiertoajelut uudella 2-kerroksisella Kaarle-bussilla (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

19.6. klo 16.00–20.00 Kirjanvaihtopäivä kirjallisuuden talolla (Kirjallisuus ja elokuva)

19.6. klo 18.00 Urkukertomus maailman luomisesta Pyhän Tuomaan kirkossa (Musiikki, Lasten tapahtumat)                                 

19.6. klo 18.00–20.00 Music in Botanical –  Summer Concert / Kesäkonsertti Linnan

19.6.  klo 18.00–20.00 Hautausmaakierros Oulun hautausmaalla (Retket, ajelut ja kävelykierrokset )

20.6. klo 10.00–18.00 Kesäyrittäjä-tori kauppatorilla

20.6. klo 12.00–14.00 DigiTanssi-tapahtuma Rotuaarilla (Tanssi, teatteri, sirkus, Lasten tapahtuma)

20.6 klo 15.00–17.00 Oulua laaja oppimäärä -kiertoajelut uudella 2-kerroksisella Kaarle-bussilla (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

20.6. klo 15.00–17.00 Prumenaati Wanhasa Oulusa (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

20.6. klo 17.00–18.30 Kiertoajelu Ruskon jätekeskukseen   kaupungintalon edestä (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

20.6. klo 18.00–19.30 Oulun Pammaus pammauspaikalla Linnansaaressa (Musiikki)

20.6.  klo 18.00–20.00 Kulttuuriministerit kesäillassa – Tytti isohookana-Asunmaa ja Suvi Lindén keskustelevat Tubassa (Muut tapahtumat)

20.6. klo 18.00–20.00  IKIOMA -ensikirjan julkistaminen (Kirjallisuus ja elokuvat)

20.6. klo 19.00–20.00 Stellan Suuri Come Back –shöy Hietasaaren ponipihalla (Teatteri, tanssi sirkus)

20.–21.6. klo 17.00–17.20 Suomi 100 lapsen silmin – Nukketeatteri Sytkyt  (Lasten tapahtumat,Tanssi,teatteri,sirkus)

21.6.  klo 10.00–14.00 Hiirosenkodin huminaa - 1950-luvulta nykypäivään (Muut tapahtumat)

21.6. klo 11.00 Tuiran vanhan sairaala-alueen kävelykierros, Tuirantie 7 (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

21.6. klo 12.00–13.00 Lapin Sotilassoittokunta Rotuaarilla (Musiikki)

21.6. klo 13.00 Tuiran vanhan sairaala-alueen kävelykierros, Tuirantie 7 (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

21.6. klo 18.00–20.00 Suomi 100 –kävelykierros (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

21.6. klo 19.00–20.00 Stellan Suuri Come Back –shöy Hietasaaren ponipihalla (Teatteri, tanssi sirkus)

22.6. klo 17.00–24.00 Yöpyöräily ja Tour de Kids-yöpyöräily Raatissa (Liikunta ja urheilu, Lasten tapahtumat)

22.6.  klo 15.00–17.00 Ruusuja ja romantiikkaa Hupisaarilla Retket, ajelut, kävelykierrokset)

23.6. klo 20.00 Juhannuskokko Toppilansaaressa (Muut tapahtumat)

23.6.-24.7. Turkansaaren juhannus (Muut tapoahtumat)

  

Viikko 26

 

26.6. klo 18.00–20.00 Hautausmaakierros Oulun hautausmaalla (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

27.6 klo 15.00–17.00 Suuri saarikierros (Retket, ajelut, kävelykierrokset)

27.6. klo 18.00–20.30 Naisten superpesiksen ottelu Raksilan        pesäpallokentällä (Liikunta ja urheilu)

28.6 klo 18.00–20.00 Suomi100-kävelykierros (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

29.6. klo 17.30–19.30 Hautausmaakierros Oulujoen hautausmaalla  (Retket, ajelut, kävelykierrokset)

30.6. klo 15.00–17.00 Kummituksia ja kummallisia kohtaloita (Retket, ajelut, kävelykierrokset)

30.6.–1.7 klo 11.00–18.00 Mielikuvia von Baghin kokous- ja koulutuskeskuksessa Peltolassa (Muut tapahtumat)

1.7. klo 10.00–16.00 Päivä maalla/TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

1.7. klo 11.00–15.00 Taidekävely (Tanssi, teatteri, sirkus)

1.7 klo 13.00–15.00 Tanssia kaikille! Rotuaarin lavalla. (Tanssi, teatteri, sirkus)

1.7.  at 13.00–15.00 Guided walking tour in English (Retket, ajelut, kävelykierrokset)

1.7. klo 13.00–22.00 Suvirock 2017 Varjakassa (Musiikki)

1.–2.7 klo 10.00–14.00 Taikurikurssi 9-16 –vuotiaille Oulun Tähtisirkuksen tiloissa (Tanssi, teatteri, sirkus, Lasten tapahtumat)

2.7. klo 10.00- 16.00 Päivä maalla Sortolan tilalla jatkuu/TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

2.7. klo 14.00–16.00 Heinätorinpuisto/Puistopiknik: Marko Siekkinen & Toivoniemen

2.7 klo 15.00–16.00 Koko perheen Taikashow Oulun Tähtisirkuksen tiloissa (Tanssi, teatteri, sirkus, Lasten tapahtumat)

 

Viikko 27

 

3.7. klo 10.00–21.00 Ohjelmaa Tervasautiolla Kirkkorannassa/TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

3.7. klo 18.00–20.00 Hautausmaakierros Oulun hautausmaalla (Retket, ajelut, kävelykierrokset)

4.7. klo 14.00–17.00 Vesaisenlinnalla ylikiiminkiläisten laulamana kansanlauluja vuodelta 1959/TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

4.7. klo 15.00–17.00 Prumenaati Wanhasa Oulusa (Retket, ajelut, kävelykierrokset)

4.7. klo 18.00 Tervahaudan sytytysjuhla/ TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

5.7. klo 13.00 Yhteislaulutilaisuus Päivölä-kodissa/ TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

5.7. klo 16.00–16.20 Ikkuna – ilma-akrobatiaa  Oulu10 edustalla (Tanssi, teatteri, sirkus)

5.7. klo 16.00–18.00 Lasten karnevaalit Nuijamiesten lavalla/ TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

5.7. klo 18.00–18.20 Ikkuna – ilma-akrobatiaa Oulu10 edustalla (Tanssi, teatteri, sirkus)

5.7. klo 18.00 Tervasautiolla Suomi 100 -teemailta/ TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

5.7. klo 18.00–20.00 Suomi 100-kävelykierros (Retket, ajelut, kävelykierrokset)

5.7. klo 18.00–20.30 Naisten superpesiksen ottelu Raksilan pesäpallokentällä (Liikunta ja urheilu)

5.7. klo 21.00 Toivotut virret Ylikiimgin Kirkossa/ TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

 6.7. klo 9.00–15.00 Tervasmarkkinat Punakoivun torilla/ TervaStiima likiimingissä (Muut tapahtumat)

6.7. klo 12.00–18.00 Runon ja Laulun Duetto Rotuaarilla (Kirjallisuus ja elokuva, Musiikki)

6.7. klo 16.00–16.20 Ikkuna – ilma-akrobatiaa  Oulu10 edustalla (Tanssi, teatteri, sirkus)

6.7. klo 18.00–18.20 Ikkuna – ilma-akrobatiaa Oulu10 edustalla (Tanssi, teatteri, sirkus)

7.7. klo 15.00–17.00 Patsastelua Oulussa (Retket, ajelut, kävelykierrokset)

7.7. klo 19.00 Tervasbingo Nuorittan Ns/ TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

7.7 klo 18.00–01.00 Oulun Päivien Juurihoito Rauhalassa (Musiikki)

7.7. klo 21.00–01.00 Tervastanssit Vesaisenlinnalla/ TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

7.7. klo 21.00–01.30 Elektorni Tähtitornin kahvilassa (Musiikki)

7.–8.7. klo 17.00–02.00 Hässäkkäpäivät (Musiikki)                

8.7. klo 9.00 Pihakirppis Karjasillalla Ks. Karjasilta blues  (Musiikki)

8.7. klo 11–23.00 Titta på Tuira (Muut tapahtumat)              

8.7. klo 12.00 Tervashiihdot ja muuta ohjelmaa Pylkönaholla/ TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

8.7. at 13.00-15.00 Guided walking tour in English (Retket, ajelut ja kävelykierrokset)

8.7. klo 13.00–16.00 Karjasilta Blues (Musiikki, Lasten tapahtumat,  Muut tapahtumat)

8.7. klo 14.00–16.00 Oulunsalon kotiseutumuseo/Puistopiknik: Oulun yliopiston kamariorkesteri

8.7 klo 18.00–01.00 Oulun Päivien Juurihoito Rauhalassa (Musiikki)

8.7. klo 21.00–02.00 Tanssit Nuijamiesten lavalla/ TervaStiima Ylikiimingissä (Muut tapahtumat)

9.7 klo 12.00–15.00 Oulun Päivien Juurihoidon Juuribrunssi (Musiikki)

9.7. klo 14.00–16.00 Heinätorinpuisto/Puistopiknik: Hulentka, Sulo Räinä & Kauko Korkala

9.7. klo 19.00–23.00 Hässäkkäpäivien lopetusklubi Tähtitornin kahvilassa (Musiikki)

 

Näyttelyt             

 

 16.–29.6.  Taidenäyttely Anja Nissinen Aikamatkoja II maalauksia  keramiikkaa Neliö-Galleriassa

16.6.–2.7. Galleria Harmaja – Mary Jane Gregoryn lasitaidetta

16.6–2.7. Heikki Länkinen: All Kinds Galleria 5: ssä

16.6.–2.7. Oulun Taiteilijaseuran taidemyyntinäyttely  Arto-taidelainaamossa

16.6.–3.7. Naisten Ääniä Pohjois-Suomessa -näyttely kaupungin   pääkirjastossa                       

16.6.–7.7. klo 12.00–18.00 Johanna Pétursdóttir: But first let me take a selfie
Kulttuuribingo, Mäkelininkatu 29

16.6–9.7. Hilkka Inkalan taidetta esillä Oulu10 aulassa

16.6.–9. 7. Unikudelmia näyttely Valveella
16.6.–9.7. Oululaisten tekijöiden käsitöitä Tuuma ja tikki -myymälässä

16.6.–9.7. Suomalainen lasi 1780–1970 ja Suomi design 1890–1970 Anita Antikissa                                  

16.6.–9.7.Human/Nature Valveella

 2.–9.7. Taidenäyttely Terttu Nyström - Maikki Parkkila – Ritva    Parviainen Akvarelleja Neliö-Galleriassa

 

Oulun Päivät hoivakodeissa

 

16. 6. Oulun kaupungin, Oulun Päivien ja Oulu-seuran edustajien onnistelukäynnit nuorimman ja vanhimman oululaisen luona 

19.6.  Kirjailija Päivi Honkakosken Tervatonttu kylässä -satuhetkisarjan vierailut hoivalaitoksissa 

Tervatontun kulttuurikummikäynnit hoivakodeissa seuraavasti:

Klo 09.30 Lassintalon hoivakoti, vierailijoina Kalliolan päiväkodin eskarit

Klo 11.00 Intiön hoivakoti, vierailijoina lapsia Värtön päiväkodista

Klo 13.00 Rajakylän hoivakoti, vierailijoina lapsia Rajakylän päiväkodista

 Avoimet satuhetket lapsille ja isovanhemmille

Klo 15.00 Karjasillan kirjasto (Kollaantie 2)

Klo 17.00 Konst o. Deli –kahvila Valveella (Hallituskatu 7)

21.–22.6 Nukketeatteri Sytkyt hoivakodeissa

16.–30.6.  Elämän kengät - tanssiesitykset ikäihmisten ja nuorten muistoista 
 

Ouhoi! Merta näkyvissä -ohjelma

 

2.5–30.9.  Meriristeilyt M/S Alexandralla Kauppatorin rannasta

2.5 -30.9. Jokiristeilyt Angelinalla Värtön rannasta

5.6.–9.8. Sailing Teamin purjehduskurssit

10.6. klo 9.00–18.00 Risteily Perämeren Jähti -laivalla ja museovierailu

16.6.–9.7. klo 11.00–17.00 Salainen Viesti Menneisyydestä -seikkailupeli
Oulun Linnan kellarissa. 

17.6. klo 15.30 Tervatuonti tervaveneellä tervantarkastukseen kauppatorin rantaan

17.6 klo 08.00–18.00 ja 18.6. klo 08.00–16.00 Kalamarkkinat Oulun kauppatorilla

17.6. klo 13.00–15.00 Opastettu merellinen kiertoajelu uudella 2-kerroksisella Kaarle-bussilla

21.–22.7.  Tarinoita mereltä! Oulu laivalla ja Toppilan satamalaiturissa

22.7. klo 10.00–21.00 Oulu Surf Weekend

12.–13.8. klo 9.00–14.00 Suomen Merimieskirkko ry:n kesäjuhlat Tuiran kirkossa (

19.8. klo 14.00–16.00 Oulu ja meri –esitelmätilaisuus Oulun Pääkirjaston  Pakkalan salissa

16.8.–2.9 Oulu ja meri –näyttely Oulun Pääkirjastossa