Avoimet Ovet 15.-19.10.2018
 

 

 


Oulun taidekoulu on yksi vanhimpia lasten ja nuorten taiteen perusopintoja tarjoava koulu Suomessa. Jo yli 30 vuotta toimineessa koulussa opiskelee joka vuosi reilut 800 oppilasta.

Taiteen perusopetus on koulun ulkopuolella annettavaa taiteen opetusta. Vapaaehtoiset projektit ja näytökset vaativat ajoittaista sitoutumista myös viikonloppuisin. Taidekoulussa opiskelija saa ammattiopettajan ohjausta omien vahvuuksiensa ja lahjakkuutensa kehittämiseen. Pidemmälle etenevät taidekoulun oppilaat saavat hyvät lähtökohdat taiteenalan myöhemmälle ammatilliselle opiskelulle. Taiteen perusopetusta voi Oulun taidekoulussa opiskella esittävän, visuaalisen ja tanssitaiteen linjoilla.

Tervetuloa opiskelemaan Oulun taidekouluun!

 

Ajankohtaista

< Takaisin

Oulun taidekoulun lukujärjestys 2018-2019

OULUN TAIDEKOULUN LUKUJÄRJESTYS 2018-2019

Varaamme oikeuden mahdollisiin lukukauden aikana tapahtuviin muutoksiin

 

 

 

 

ESITTÄVÄ TAIDE

päivä

klo

tila

 

 

 

 

Varhaisiän kasvatus

 

 

 

Leikkikoulu 4 5v*

kuvis/teatteri 

to

18.15 – 19.30

Teatteristudio/kuvis

Leikkikoulu 5 – 6v*

kuvis/teatteri

to

18.15 – 19.30

Teatteristudio/kuvis

Leikkikoulu (3)4 – 5v**

sirkus/teatteri

ti

17.00 – 18.00

 

Pikkusirkus 5 – 6v

ke

17.00 – 18.00

 

Leikkikoulu 6 – 7v**

sirkusalkeet/teatteri

ti

18.00 – 19.15

 

Leikkikoulu 6 – 7v*

kuvis/teatteri

to

16.45 – 18.15

Katiska/kuvis

Leikkikoulu 6 – 7v*

kuvis/teatteri

to

16.45 – 18.15 

Katiska/kuvis

 

 

 

 

Integroidut perusopinnot

 

 

 

 

 

 

 

Integroitu 7 – 8v

kuvis/teatteri

ma

18.00 – 19.30

 

Integroitu 8 – 9v

kuvis/teatteri

ma

18.00 – 19.30

 

 

 

 

 

TEATTERITAIDE

Perusopinnot 1

 

 

 

Teatteri 9 – 10v 

ke

16.00 – 17.45

Teatteristudio

Teatteri 10 – 11v 

ti

16.00 – 17.45

Teatteristudio

 

 

 

 

Perusopinnot 2

 

 

 

 

 

 

 

Teatteri 11 – 12v 

to

16.00 – 18.00

Teatteristudio

Teatteri 12 – 13v 

ma

16.00 – 18.00

Pikkustudio

 

 

 

 

Kohti taiteellista prosessia

 

 

 

Teatteri 13 – 14v

ti

17.45 – 20.00

Teatteristudio

Teatteri 13 – 14v 

ke

17.45 – 20.00

Teatteristudio

Teatteri 14 – 15v
(Keep Calm) 

ti

16.45 – 19.30

Katiska

Teatteri 15 – 16v
(In-Visible)

ke

16.45 – 19.30

Katista

 

 

 

 

Syventävät opinnot

 

 

 

Teatteri yli 16v
(Labyrinttiteatteri)

ma

16.45 – 19.30

Katiska

Teatteri yli 17v 

ma

17.00 – 20.00

Teatteristudio

       
SIRKUSTAIDE    
 

Sirkuksen perusteet

 

 

 

Sirkusalkeet ke 18.00 – 19.30  
Sirkusalkeet to 17.00 – 18.30  
Sirkusalkeet to 18.30 – 20.00  
Sirkus I pe 16.30 – 18.00  
Sirkus II ti 19.15 – 20.30  
Sirkus II pe 18.00 – 19.30  
       

Syventävät opinnot

     
Sirkus III ti 19.15 – 20.30  
Sirkus III pe 19.30 – 21 .00  
       

TANSSILINJA

päivä

klo

tila

 

 

 

 

Baletti alkeet

ma

17.00 – 18.00

Sali 1

Baletti 1

to

17.00 – 18.00

Sali 2

Baletti 2

ma

17.00 – 18.00 

Sali 4

Baletti 3

ma

18.00 – 19.15

Sali 1

Baletti 3

to

18.00 – 19.15

Sali 1

Baletti 5 A

ti

16.45 – 18.15 

Sali 4

Baletti 5 B

ti

16.45 – 18.00

Sali 1

Baletti 5 B

to

19.30 – 21.00

Sali 1 

Baletti 6

ke

16.45 – 18.15

Sali 1

Baletti 6

ma

19.00 – 20.30

Sali 4

Baletti 8

ke

17.00 – 18.30

Sali 4

Baletti 8

ti

18.00 – 19.30

Sali 1

Baletin keskitaso

ma

19.15 – 20.45

Sali 1

Baletti aikuiset

ke

18.15 – 19.45

Sali 1

Baletti keskitaso

ke

18.30 – 20.00

Sali 4

Breikki alkeet/1

ma

17.00 – 18.00

Sali 3

Breikki 5

ma

18.00 – 19.15

Sali 3

Breikki 5/8

ke

19.45 – 21.00 

Sali 1

Breikki 8

ma

19.15 – 20.45

Sali 3

Commercial Street 

ma

18.30 – 19.45

Sali 2

Danceworks

to

19.30 – 21.00

Sali 2/3

Hiphop alkeet

ke

19.30 – 20.30

Sali 2

Hiphop perus

ke

18.15 – 19.30 

Sali 2

Kärkitossutunti

ma

18.00 – 19.00

Sali 4

Lastentanssi 1

ti

18.15 – 19.00

Sali 4

Lastentanssi 2 

to

17.45 – 18.30

Sali 4

Lastentanssi 3

to

17.15 – 18.00

Sali 1

Nykytanssi 1/2

ti

17.00 – 18.15

sali 3

Nykytanssi 4

ke

16.45 – 18.15

Sali 3

Nykytanssi 7

ke

19.30 – 21.00

Sali 3

Nykytanssi 7/10

ti

19.30 – 21.00

Sali 1

Nykytanssi 10

ti

18.15 – 19.15 

Sali 3

Poikatanssi 1

ke

18.15 – 19.15

Sali 3

Poikatemppu 1/2 

to

17.00 – 17.45

Sali 4

Showjazz alkeet

to

18.15 – 19.15

Sali 2/3

Showjazz 1

to

19.15 – 20.15

Sali 2/3

Showjazz 2

to

16.45 – 18.00

Sali 3

Showjazz 3

ti

18.15 – 19.45

Sali 2

Showjazz 5

ma

17.00 – 18.30 

Sali 2

Showjazz 6

ti

16.45 – 18.15

Sali 2

Showjazz 6

to

18.00 – 19.30

Sali 2/3

Showjazz 7

ke

16.45 – 18.15

Sali 2

Showjazz 10

ti

19.45 – 21.00 

Sali 2

Tanssimix (6-7v)

to

18.30 – 19.15 

Sali 4

 

 

 

 

VISUAALINEN TAIDE

päivä

klo

tila

 

 

 

 

Animaatio 8–10v

ke

18.00 – 19.30

Animaatioluokka

Animaatio 9–11v

ti

16.15 – 18.00

Animaatioluokka

Animaatio 11–13v

ke

16.00 – 18.00

Animaatioluokka

Animaatio yli 13v

ti

18.00 – 20.00

Animaatioluokka

Ark/Ku/Käs 7–9v

ti

18.00 – 19.30

Kuvis vasen

Ark/Ku/Käs 9–11v

ke

18.00 – 19.45

Kuvis vasen

Ark/Ku/Käs 10–12v

ti

16.00 – 18.00

Kuvis vasen

Ark/Ku/Käs 11–13v

ke

16.00 – 18.00

Kuvis vasen

Ark/Ku/Käs 13–15v

ma

16.30 – 19.30

Kuvis vasen

Ark/Ku/Käs yli 14v

to

16.30 – 19.30

Kuvis vasen

Integroidut (7 – 8, 8 – 9v)* 

ma

18.00 – 19.30

Pikkustudio/kuvis

Kuvataide 7–8v

ti

18.00 – 19.15

Kuvis keski

Kuvataide 8–9v

ke

18.00 – 19.30

Kuvis oikea

Kuvataide 9–10v

ti

16.15 – 18.00

Kuvis keski

Kuvataide 10–11v

ma

17.00 – 18.45

Puutyöluokka

Kuvataide 11–12v

ke

16.00 – 18.00

Kuvis oikea

Kuvataide 11–13v

ma

16.00 – 18.00

Kuvis oikea

Kuvataide 13–14v

ma

16.30 – 19.30

Kuvis keski

Kuvataide 14–16v

to

16.30 – 19.30

Kuvis oikea

Kuvataide 16–18v

ti

16.30 – 19.30

Kuvis oikea

Kuvataide yli 17v

ke

16.30 – 19.30

Kuvis keski

Leikkikoulu 45v*

kuvis/teatteri 

to

18.15 – 19.30

Teatteristudio/kuvis

Leikkikoulu 5–6v*

kuvis/teatteri

to

18.15 – 19.30

 

Leikkikoulu 6–7v*

kuvis/teatteri

to

16.45 – 18.15

Katiska/kuvis

Leikkikoulu 6–7v*

kuvis/teatteri

to

16.45 – 18.15 

Katiska/kuvis

Lyhytelokuva yli 13v

ma

17.00 – 19.00

Animaatioluokka

Sarjakuva 8–11v

ti

17.00 – 18.30

Sarjisluokka

Sarjakuva 10–13v

ke

17.00 – 18.30

Sarjisluokka

Sarjakuva 13–15v

ke

18.30 – 20.30

Sarjisluokka

Sarjakuva yli 15v

ti

18.30 – 20.30

Sarjisluokka

 

 

 

 

(*) Yhteiset opinnot
kuvis / teatteri

(**) Yhteiset opinnot
sirkus / teatteri

 

 

 

 

Jakolinkki