Kirjastoauto Onneli parkkeerattuna meren rantaan.

Kirjastoauto Onnelin aukioloajat keskustan varaustennoutopisteenä ma 3.11. alkaen

28.10.2025

Keskustakirjasto Saaren väliaikainen varaustennoutopiste on kirjastoauto Onneli, joka pysäköi Torinrannassa Kaarlenväylällä Kauppatorin pysäköintialueen vieressä. Maanantaista 3.11. alkaen varaukset voi noutaa Onnelista maanantaista torstaihin klo 16–19. Onneli palaa kiertämään päiväkoteja aamupäivisin. 

Voit noutaa varauksesi Onnelista, kun valitset noutopaikaksi "Oulun keskustakirjaston Saaren väliaikainen noutopiste". Huomioithan, että kirjastoauto Onneli ei ole esteetön. Onneliin voi jättää pieniä määriä palautuksia. Lainoja voi palauttaa myös Oulun lähi- ja aluekirjastoihin sekä muihin OUTI-kirjastoihin. 

Keskustaa lähimmät kirjastot ovat Karjasillan, Kastellin, Kaukovainion, Koskelan ja Tuiran kirjastot. Karjasillan, Kastellin ja Kaukovainion kirjastoissa voi vierailla myös omatoimisesti. Omatoimiaikana kirjastoon kirjaudutaan kirjastokortilla ja siihen liitetyllä PIN-koodilla.

Keskustakirjasto Saari avataan marraskuussa 2025. Tiedotamme avautumisen ajankohdasta heti, kun tarkempi aikataulu on selvillä.