Haapaneitty, mettän tyttö
Haapaneitty, mettän tyttö
Nemo 2011
Arja Puikkonen, Kirmo Lintinen (säv.) ja Kustaa Saksi (kuv.)
GENRE
Sadut
FESTIVAALIVUOSI
2012
KOHDERYHMÄ
Lapset
Haapaneitty, mettän tyttö on kolmen taiteilijan taitavan yhteistyön tulos. Arja Puikkosen myyttien ja metsäntarujen maailmassa liikkuva tarina, Kirmo Lintisen musiikki ja Kustaa Saksin upea kuvitus luovat teoksen, joka vie huimaan seikkailuun keskelle metsää. Tarinan päähenkilö Eino kohtaa karkureissullaan niin metsän peikkoja kuin maahisiakin. Metsä on yhtaikaa salaperäinen, kiinnostava ja jopa pelottava.
Kenelle? Pienille alakoululaisille sekä kaikille metsäisistä tarinoista ja seikkailuista kiinnostuneille.
KATOAMISILMOITUS
Ennen urheiluruutua luettiin poliisitiedotus: ”Tänä aamuna katosi Kirkkonummella kotipihaltaan kuusivuotias Eino Oskari Hiekkanen. Päällään hänellä on siniharmaa enstex-kankainen suojapuku, tummansininen pipo ja mustat kumisaappaat. Eino Oskari Hiekkanen on 115 senttimetriä pitkä, hänellä on vaalea tukka ja häneltä puuttuu toinen etuhammas. Kaikki havainnot kadonneesta pyydetään ilmoittamaan lähimmälle poliisille.” (s. 2.)
Kirjan tarina alkaa Einon katoamisesta. Tee sinäkin oma katoamisilmoitus. Kokeile tehdä se itsestäsi. Miltä tuntuu kirjoittaa oma katoamisilmoitus?
Etsintäkuulutus
Kadonnut:
Ikä:
Erikoistuntomerkit:
Viimeisin havainto:
Yhteydenotot:
Löytöpalkkio:
Tee katoamisilmoitus myös jostakin muusta asiasta, kuten hassusta tavarasta, eläimestä, kulkuneuvosta tms.
Askarrelkaa yhteinen televisioruutu ja esittäkää katoamisuutisia toisillenne. Uutisia voi myös nauhoittaa radio- tai videolähetyksiksi.