Pikkuyrittäjien myyjäiset 12.12.2023

08.12.2023

Hei kotiväki!

Ahkerat Pikkuyrittäjämme (5-6lk:n valinnaisaine) järjestää myyjäiset koulumme yläaulassa tiistaina 12.12.2023 klo 12.00-14.00 välisenä aikana. Oppilaat ovat perustaneet pieniä yrityksiä syksyn aikana, ja pohtineet mm. markkinointiin, hinnoitteluun ja tuotteiden suunnitteluun liittyviä teemoja. Myyjäisistä voit löytää yrityksiä, joissa myydään esim. jouluisia leipomuksia, itsetehtyjä käsitöitä sekä kylmiä ja kuumia juomia... Kaikkea ei suinkaan paljasteta vielä tässä.  Lapset saavat myyjäisten tuotot itsellensä.

Kutsumme kaikki huoltajat tutustumaan ja ehkäpä myös ostoksille myyjäisiimme! Lapsesi ei siis tarvitse olla valinnaisaineeseen osallistunut, vaan myyjäiset ovat suunnattu ihan kaikille. Koulun oppilaat saavat osallistua myyjäisiin joko kouluaikana tai koulupäivän jälkeen, mikäli kulkee muulla kuin taksilla kouluun. Vinkkinä: Hyvä idea on saapua oman lapsen kanssa myyjäisiin, mikäli koulupäivä on kerennyt jo myyjäisten alkaessa loppumaan.

Toivotamme teidät kaikki tervetulleeksi!

Terveisin,

Jemina Olkkonen, Anna Silander & koulumme Pikkuyrittäjät