12. Stronger together – eight principles for collaboration in student companies and teachers’ teams
Om du någon gång försökt driva ett företag, skapa bra resultat på en skola eller lösa klimatkrisen så förstår du att det kan vara jobbigt på egen hand. Ensam inte är stark. Vi behöver samarbeta. Nationalekonomen Elinor Ostrom fick ekonomipriset till Alfred Nobels minne 2009 för sina upptäckter om vad som gör att samarbete kring naturresurser håller över hundratals år. Samma principer går att använda även i mindre samarbeten: i UF-företag, arbetslag eller mellan lärare i olika länder. I Oskars bok Ensam eller stark - åtta principer för framgångsrika team har Ostroms principer kompletterats med över hundra psykologiska studier på team och organisationer. Resultatet blir ett vetenskapligt grundat ramverk för att skapa hållbara och framgångsrika team, grupper och samarbeten. Föreläsningen bygger på boken och ger en översikt av de åtta principerna. När du börjat skapa ett hållbart samarbete i ditt team kanske du är redo att ta dig an större och större samarbeten?
Föreläsningen hålls av Oskar Henrikson, leg. psykolog, VD och grundare för Psykologifabriken, som vill att teamutveckling blir en vana. Oskar har fått utmärkelsen Årets alumn från Linköpings universitet för sitt arbete att föra ut främjande psykologi i samhället och han är lite känd för att göra det på olika sätt, bland annat genom att skapa vanan att bada utomhus i ett år. Oskar är en uppskattad talare vilket kan ses i hans föreläsning på TEDx och han har skapat mätbar beteendeförändring med positiv arbetsmiljö i organisationer som Systembolaget och Jämtkraft.
Registrera dig för seminariet som hålls den 29/09/2025 kl. 13:30-14:30 CEST / 14:30-15:30 EEST.
Seminariespråket är engelska. Seminariet fördjupar de ämnen som behandlas i förhandsmaterialet och kopplar dem till praktiskt arbete. Seminariet bygger på videoföreläsningsmaterialet. Om du deltar i seminariet, se det innan detta.
Allt material som publiceras på denna sida kan fritt användas för undervisnings- och handledningsändamål.
Material för utbildning och undervisning
Förberedande uppgift för seminariet den 05/05/2025
Den föreberadande uppgiften ger dig möjlighet att gå igenom kursinnehållet. Du kan även ställa frågor till experten. (Uppgiften är på engelska).