Oulun kaupungin digituki
Saat ohjausta ja tukea sähköiseen asiointiisi Oulu10-asiakaspalveluissa ja kirjastoissa. Oulu10:ssä voit kysyä neuvoa kaikista Oulun kaupungin sähköisistä palveluista.
Tietotekniikan opetusta saat Oulu-opistossa ja kirjastoissa.
Oulu10-asiakaspalvelut
Oulu10-palveluista eli Oulun kaupungin keskitetystä asiakaspalvelusta saat opastusta kaupungin ja tiettyjen valtion viranomaisten sähköisten palveluiden käytössä. Saat myös tietoa muista digituen tarjoajista. Asiointipisteillä voit käyttää ilmaiseksi asiakastietokonetta ja tulostaa asiakirjoja.
Kysy neuvoa sähköiseen asiointiin asiointipisteiltä, puhelimitse tai sähköpostitse.
Kirjastot
Kirjastoissa saat opastusta digiasioissa kirjaston henkilökunnalta. Voit saada opastusta erilaisten laitteiden, ohjelmien ja verkkopalveluiden käytössä. Kirjaston henkilökunta ei osallistu vahvaa tunnistautumista vaativien verkkopalveluiden käyttöön asiakkaan kanssa. Poikkeuksena tästä ovat kirjaston omat palvelut, jotka vaativat vahvaa tunnistautumista. Tällainen on esimerkiksi E-kirjasto.
Lue lisää kirjaston digituesta Kirjaston digituki -sivulta.
Oulu-opisto
Oulu-opistossa voit opiskella tietotekniikkaa monipuolisesti kursseilla, joita on aloittelijoille (mm. senioreille) ja tietokoneen kehittyneemmille käyttäjille, kuten ohjelmointia, kuvankäsittelyä, kuvakirjan tekemistä sekä videon editointia.
Ilmoittaudu Oulu-opiston kursseille verkkopalvelussa, soittamalla Oulu-opiston toimistoon tai asioimalla Oulu-opiston toimistossa. Katso Oulu-opiston kurssiohjelma verkkopalvelusta. Voit myös hakea painetun opinto-ohjelman kirjastoista ja Oulu10-asiointipisteistä elokuun alussa.