Kuntavaalien 2021 tulokset

Kuntavaalit käytiin sunnuntaina 13.6.2021. Oulussa äänioikeuttaan käytti 52,3 prosenttia äänioikeutetuista. Ääniä Oulussa annettiin 85 554.

Suurimman ääniosuuden Oulussa sai Suomen Keskusta, jonka ehdokkaat saivat 21,5 prosenttia äänistä. Kansallinen Kokoomus ylsi 21 prosentin kannatukseen. Seuraavaksi eniten ääniä saivat Perussuomalaiset 13,7 prosenttia, Vasemmistoliitto 13,4 prosenttia, Vihreä liitto 12,4 prosenttia ja SDP 11,6 prosenttia. Valtuutopaikkaan riittävän ääniosuuden keräsivät myös Kristillisdemokraatit (2 %) ja Liike Nyt (1,8 %). Muut vaaleissa mukana olleet puolueet eivät saaneet valtuustopaikkoja.

Katso oikeusministeriön vaalitulospalvelusta

Paikkajako Oulussa

Oulun uuden valtuuston 67 paikkaa jakaantuvat seuraavasti:

  • Suomen Keskusta 15 valtuutettua
  • Kansallinen Kokoomus 15 valtuutettua
  • Perussuomalaiset 9 valtuutettua
  • Vasemmistoliitto 9 valtuutettua
  • Vihreä liitto 9 valtuutettua
  • SDP 8 valtuutettua
  • Suomen Kristillisdemokraatit 1 valtuutettu
  • Liike Nyt 1 valtuutettu

Tiedot perustuvat alustavaan laskentaan. Tarkistuslaskennan jälkeen vaalitulos vahvistetaan keskiviikkona 16.6.2021.

Uusi valtuustokausi alkaa 1.8.2021.

Oulun kaupunginvaltuusto 2021–2025

Kuntavaaleissa 13.6.2021valitut Oulun kaupunginvaltuutetut aakkosjärjestyksessä

  • Aalto, Esa VIHR
  • Aittakumpu, Pekka KESK
  • Arponen, Jussi LIIK
  • Awad, Jamal VIHR
     
  • Haipus, Hanna KOK
  • Heikkilä, Olli KESK
  • Heikkinen, Janne KOK
  • Heinonen, Niilo KOK
  • Heinonen, Paavo VAS
  • Heiskanen, Miina-Anniina SDP
  • Hekkala, Rauno VAS
  • Helanen, Suvi KESK
  • Hetta, Pekka PS
  • Hiltunen, Pia SDP
  • Himanen, Paula VIHR
  • Huotari, Anne VAS
  • Huotari, Jukka PS
  • Husso, Jarmo KOK
  • Hyvönen, Saija PS
  • Hänninen, Juha KOK
     
  • Immonen, Olli PS
     
  • Jokelainen, Jessi VAS
  • Juntunen, Hanne-Mari KOK
     
  • Kainua, Pekka KESK
  • Kaismo, Tomi KOK
  • Kemppainen, Marja-Leena KD
  • Kisner, Susanna KESK
  • Koho, Paavo KOK
  • Kolmonen, Jukka KESK
  • Korhonen, Martti VAS
  • Koskela, Anna PS
  • Kuusisto, Jaakko VIHR
     
  • Laru, Jari KOK
  • Lepistö, Anna-Kaisa KESK
  • Leskelä, Eveliina KESK
  • Leskelä, Jorma KESK
     
  • Manninen, Aino-Kaisa VIHR
  • Matinheikki, Matti KOK
  • Merihaara, Mikko KOK
  • Meriläinen, Joni SDP
  • Murtoniemi, Mauno VAS
  • Määttä, Henna VIHR
     
  • Nikula, Lauri KESK
  • Näppä, Anneli KESK
     
  • Parkkinen, Eeva-Maria KESK
  • Pikkuaho, Sami KOK
  • Pitko, Jenni VIHR
  • Pohjola, Tuija SDP
  • Päkkilä, Risto KESK
     
  • Rajala, Lyly KOK
  • Rasinkangas, Merja KESK
  • Raudaskoski, Mikko VAS
  • Richter, Juha PS
     
  • Sarkkinen, Hanna VAS
  • Simula, Jenna PS
  • Sirviö, Pirjo SDP
     
  • Talvitie, Mari-Leena KOK
  • Taube-Säkkinen, Erika KOK
  • Tiainen, Tanja SDP
  • Torro, Kaarina SDP
  • Tuppurainen, Tytti SDP
  • Törmi, Jani PS
     
  • Vehkaperä, Mirja KESK
  • Viitanen, Mikko VAS
  • Vikeväkorva, Susa VIHR
  • Vähämäki, Ville PS
  • Väisänen, Liisa VIHR

 

Varalla

Varavaltuuteut puolueittain

Vihreä liitto

1. Kontturi, Heikki
2. Lawson Hellu, Latékoé
3. Patrikka, Nina
4. Tapaninen, Marjo
5. Hakkarainen, Janne
6. Immonen, Miia
7. Ojanen, Emma
8. Tervo, Mervi
9. Heikkilä, Eeva

Vasemmistoliitto

1. Kohonen, Olli
2. Ervasti, Veikko
3. Einistö, Outi
4. Jyrkäs, Taija
5. Röntynen, Suvi
6. Sipola, Mauno
7. Kailo, Kaarina
8. Luotola, Ville
9. Alavuotunki, Jaakko

Liike Nyt

1. Backman, Pasi
2. Kaakinen, Kari

Suomen Keskusta

1. Lukka, Matti
2. Tikkala, Sirpa
3. Myllyniemi, Kari
4. Pyky, Kalle
5. Kälkäjä, Mikko
6. Lääkkö, Matti
7. Irjala, Marja
8. Mainio, Antti
9. Pöhö, Markus
10. Lehenkari, Petri
11. Hämeenniemi, Raimo
12. Räisänen, Virpi
13. Patana, Tuija
14. Salovaara, Lauri
15. Huttunen, Aune

Kokoomus ja RKP (vaaliliitto)

1. Suomalainen, Tanja
2. Vuorio, Juha
3. Stenfors, Sebastian
4. Syväniemi, Atte
5. Hirsso, Päivi
6. Kekonen, Aleksanteri
7. Joki, Olli
8. Simonen, Pekka
9. Kauppi, Esa
10. Pohjola, Veli-Pekka
11. Ojala-Kinnunen, Johanna
12. Takanen, Ari
13. Väyrynen, Tero
14. Bastman, Pirjo
15. Salmi, Samuel

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

1. Harju, Yrjö
2. Kärkkäinen, Mari
3. Salminen, Minnamaria
4. Okkonen, Tuula
5. Lievetmursu, Aira
6. Eskola, Annemari
7. Ahde, Seppo
8. Lehtinen, Taru

Perussuomalaiset

1. Ylönen, Pekka
2. Enojärvi, Annemari
3. Perätalo, Pekka
4. Inkala, Lare
5. Aikio, Mika
6. Holappa, Veli-Matti
7. Aavavirta, Henri
8. Koskela, Janne
9. Jaara, Antti

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)

1. Pelto, Anna-Kaisa
2. Holma, Antti

Lisätietoa vaaleista

Vaalitietoa löytyy kattavasti oikeusministeriön vaalisivuilta www.vaalit.fi.

Katso myös 
Oulun kaupungin keskusvaalilautakunta

Keskusvaalilautakunnan yhteystiedot:

Palvelunumero 044 703 1107

Keskusvaalilautakunnan sihteeri
044 703 1149

Solistinkatu 2, Oulu

Postiosoite: PL 1, 90015 Oulun kaupunki

 

Tulevat valtiolliset vaalit:

  • Eduskuntavaalit 2.4.2023.
  • Presidentinvaalit 28.1.2024 
  • Europarlamenttivaalit sunnuntaina 9.6.2024.

 

Lyhytosoite tälle sivulle www.ouka.fi/vaalit