Myllyojan kirjasto muuttaa Jääkärinkankaalle

15.10.2026

Myllyojan kirjaston viimeinen aukiolopäivä Karvarinaukio 11:ssa on perjantaina 13.11.2026. Kirjasto muuttaa Jääkärinkankaalle ja avataan Jääkärinkankaan monitoimitalossa tammikuussa 2027.

Asiakkaiden noudettavissa olevat varaukset siirretään Hiukkavaaran kirjastoon. Varausten noutopisteen voi vaihtaa OUTI-verkkokirjastossa tai kirjaston asiakaspalvelussa ennen kuin varaus on noudettavissa. Myllyojan kirjastosta tehtyjen lainojen eräpäivät siirretään niin, että niitä ei tule aikavälillä 14.11.-29.11.2026.

Kirjastoauto Kauno pysähtyy 27.11.2026 alkaen Myllyojalla parillisten viikkojen perjantaisin klo 13.50–14.15. Pysäkin tarkka sijainti tiedotetaan myöhemmin. Myllyojan kirjastoa lähimmät kirjastot ovat Kastellin, Tuiran sekä Maikkulan kirjastot.

Kirjastopalvelut laajenevat Jääkärinkankaalla

Jääkärinkankaalle tammikuussa 2027 avautuva kirjasto on kooltaan 420 neliömetriä. Kirjastossa jatkavat Myllyojan kirjastosta tutut tapahtumat kuten lukupiiri ja lukulemmikki.  

Kirjastossa on paljon tilaa opiskelua, työskentelyä ja harrastamista varten. Asiakkaiden varattaviksi tiloiksi tulevat kaksi työhuonetta, kahdeksanhengen neuvotteluhuone sekä monitoimisali tapahtumia varten. Kirjastoon tulee myös asiakkaisen varattavissa olevia laitteita kuten ompelukone, saumuri, vinyylileikkuri ja lämpöprässi.

Jääkärinkankaan kirjaston tarkka avautumispäivä tiedotetaan myöhemmin.