Kaupunginjohtaja ja kaupungin edustajat lavalla vastaanottamassa Eurocities Awardsin palkintoa
Kaupunginjohtaja Ari Alatossava, kestävän tulevaisuuden kehittäjäopettaja Jussi Tomberg ja kehittäjäopettaja Sanna Mäkelä vastaanottivat Eurocities Awards -kilpailun palkinnon. Kuva: Anne Rännäli-Kontturi

Oulu voitti eurooppalaisen kaupunkikehityspalkinnon – Kestävän tulevaisuuden opinvirta –toimintamalli palkittiin parhaana käytäntönä

09.06.2026

Oulun kaupunki on voittanut Eurocities Awards 2026 –kilpailussa kultaa. Palkinto myönnettiin Kestävän tulevaisuuden opinvirta –toimintamallille. Opinvirta oli mukana City Initiative –sarjassa Urban Climate Actions -teemassa, jossa se valittiin voittajaksi viiden finalistin joukosta. Finaalissa kilpailivat Oulun lisäksi myös Pariisi, Istanbul, Rotterdam ja Manchester. 

Eurocities Awards -kilpailussa palkitaan vuosittain eurooppalaisia kaupunkeja innovatiivisista ja vaikuttavista toimintamalleista, jotka parantavat asukkaiden elämänlaatua. Kilpailussa haetaan erityisesti ratkaisuja, jotka ovat osoittautuneet toimiviksi ja joita voidaan soveltaa myös muissa kaupungeissa. Palkinto myönnettiin Utrechtissa järjestetyssä Eurocitiesin vuosikonferenssissa 9. kesäkuuta 2026.

”Eurocities Awards -voitto on merkittävä tunnustus pitkäjänteiselle työlle, jota Oulussa on tehty kestävän tulevaisuuden rakentamiseksi. Menestyksemme perustuu eri hallinnonalojen yhteistyöhön, sillä työhön osallistuvat koulutus-, ympäristö- ja nuorisopalvelut sekä monet muut toimijat. Tällaiseen yhteistyöhön kannustamme myös muita Euroopan kaupunkeja”, sanoo Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossava.

Kestävän tulevaisuuden opinvirta käynnistettiin vuonna 2019 yhtenäistämään kestävän kehityksen kasvatusta ja opetusta eri koulutusasteilla ja oppimisympäristöissä. 

Opinvirta perustuu elinikäisen oppimisen malliin, joka ulottuu varhaiskasvatuksesta aikuisuuteen. Tavoitteena on tehdä kestävästä elämäntavasta luonnollinen osa arkea ja varmistaa, että kestävän kehityksen teemoja käsitellään johdonmukaisesti kaikilla koulutusasteilla. Oulussa tämä tarkoittaa käytännössä oppimista STEAM-opetuksen, luontopedagogiikan ja ruokaraatien kaltaisten toimintamallien kautta. Oppilaat osallistuvat myös kansalaistiedehankkeeseen, jossa seurataan paikallisten järvien ja vesistöjen tilaa. Lapset ja opettajat ottavat vesinäytteitä ja toimittavat tulokset kaupungin ympäristötietokantaan, mikä auttaa viranomaisia seuraamaan veden laatua lähes reaaliaikaisesti. 

Kestävän tulevaisuuden opinvirta on kehitetty yhdessä seitsemän yhteistyökunnan kanssa, jotka ovat soveltaneet sitä omiin paikallisiin tarpeisiinsa. Kestävän tulevaisuuden kehittäjäopettaja Jussi Tombergin mukaan kestävään elämäntapaan liittyvät haasteet ovat pitkälti samoja eri puolilla Eurooppaa, minkä vuoksi toimintamalli on helposti monistettavissa myös muihin kaupunkeihin.

Malli on herättänyt laajaa kansainvälistä kiinnostusta, ja sitä on esitelty useissa eurooppalaisissa yhteistyöverkostoissa sekä kansainvälisissä koulutus- ja kaupunkikehitystapahtumissa. Eurocities Awards -voitto vahvistaa mallin kansainvälistä näkyvyyttä ja tarjoaa uusia mahdollisuuksia levittää Oulussa kehitettyjä toimintatapoja muihin eurooppalaisiin kaupunkeihin.

Eurocities on Euroopan suurin kaupunkiverkosto, jonka jäseninä on yli 200 suurta kaupunkia 38 maasta. Verkosto edustaa yli 150 miljoonaa eurooppalaista ja toimii kaupunkien yhteisenä vaikuttajana Euroopan unionissa. Vuonna 2026 Eurocities viettää 40-vuotisjuhlavuottaan. Oulu on kuulunut verkostoon vuodesta 1998 lähtien.

Lisätietoja: www.ouka.fi/opinvirta
Jussi Tomberg, kestävän tulevaisuuden kehittäjäopettaja
p. 044 7039186   mail:Jussi.Tomberg@ouka.fi

Oulun kaupungin video Eurocities -verkoston YouTube -kanavalla: 
Oulu – Sustainable Future Learning Stream 
#EurocitiesAwards2026