Siltatyömaat sulkevat osia Iinatin lenkin sekä Raksila–Kaukovainio-reitin laduista

10.12.2025

Iinatin lenkin laduilla sekä Raksila–Kaukovainio-välin reitillä tehdään talven aikana siltojen uusimistöitä. Tämä vaikuttaa alueen hiihtolatujen käyttöön. Siltojen uusimistyöt on jo aloitettu, ja työmaat kestävät kevättalvelle saakka.

Sillat ovat tulleet käyttöikänsä päähän. Uusimistyö joudutaan tekemään talvikaudella, sillä reitit eivät kestä työmaaliikennettä sulan maan aikaan. 

Laduista joudutaan sulkemaan osia työmaaliikenteen sekä siltatyömaiden vuoksi:

  • Latu ajetaan Raksilasta Huuhkajanpuistoon. Hiihtohalsterit tehdään tuttuun tapaan Huuhkajanpuistoon. Huuhkajanpuistosta Kaukovainiolle ei pääse hiihtämään, ja Lämsänjärven pisto on pois käytöstä.
  • Iinatin etulenkki Hiirosen päässä on suljettu viljelypalstojen tien ja Urheilupuistontien väliltä.
  • Maikkulan pisto ja Iinatin takalenkki ovat pois käytöstä. Takalenkiltä pääsee edelleen hiihtämään Kaakkurin liikuntamaahan lähtevälle ladulle. 

Iinatin lenkin käytössä oleva latu ajetaan kaksisuuntaisena. Jos latu on molemmin puolin hiihtouraa, reitti on tarkoitettu hiihdettäväksi kahteen suuntaan. Reittiä ei pääse hiihtämään ympyräreittinä. Ellinmaan osuus säilyy edelleen yksisuuntaisena.

Kaksisuuntaisilla laduilla toivotaan muiden hiihtäjien huomioimista sekä erityistä varovaisuutta. Latujen valaistukset ovat osalta reitistä pois käytöstä.

Siltatyömaiden valmistuttua ladut ajetaan normaaliin tapaan.