Uusi vaihe elämässä -tapahtumasta vinkkejä ja inspiraatiota eläkkeelle siirtyville

Eläkkeelle jääminen merkitsee monelle uuden elämäntilanteen alkua. Työelämän päättyessä avautuu aikaa uusille kokemuksille, ihmissuhteille, harrastuksille ja omasta hyvinvoinnista huolehtimiselle. Oulun kaupunki järjestää eläkkeelle siirtyville ja hiljattain eläkkeelle jääneille oululaisille tapahtuman, joka tarjoaa inspiraatiota ja tietoa uuden elämänvaiheen tueksi.
09.10.2026

Tapahtumassa kuullaan asiantuntijapuheenvuoroja ja musiikkia. Esittelypisteillä voi tutustua Oulun kaupungin, Pohteen, Oulun seurakuntien sekä järjestöjen ja yhdistysten palveluihin, harrastusmahdollisuuksiin ja vapaaehtoistoimintaan.

Uusi vaihe elämässä – tapahtuma eläkkeelle siirtyville oululaisille
Torstaina 26.11.2026 klo 16.30–19
Keskuskirjasto Saari, Pakkalan sali ja tapahtumatila Laituri

Ohjelmassa:

Klo 16.30–17 kahvitarjoilu sadalle ensimmäiselle osallistujalle.

Tietokirjailija ja eläkeläinen Pirkko Kasanen, PhD, puhuu aiheesta Eläkeläisen uudet vapaudet ja merkityksellinen elämä. Kasanen on kirjoittanut teoksen Valmistaudu vapauteen – Aloittelevan eläkeläisen työkirja (2021), jossa hän käsittelee eläkkeelle siirtymistä uutena elämänvaiheena sekä pohtii vapautta, merkityksellisyyttä, ihmissuhteita ja uudenlaisen arjen rakentamista.

Minna Kaltio Oulun Seudun Muistiyhdistys ry:stä kertoo elintapojen vaikutuksesta aivoterveyteen ja muistisairauksien ehkäisyyn.

Musiikista vastaa Keke Lammassaari.

Laiturin tapahtuma-alueella voi vapaasti tutustua palveluihin, harrastusmahdollisuuksiin ja vapaaehtoistoimintaan sekä tavata paikallisia toimijoita.

Tervetuloa viettämään rentoa iltaa hyvinvoinnin, uuden elämänvaiheen ja kohtaamisten äärelle!