Uusi vaihe elämässä -tapahtumasta vinkkejä ja inspiraatiota eläkkeelle siirtyville
Tapahtumassa kuullaan asiantuntijapuheenvuoroja ja musiikkia. Esittelypisteillä voi tutustua Oulun kaupungin, Pohteen, Oulun seurakuntien sekä järjestöjen ja yhdistysten palveluihin, harrastusmahdollisuuksiin ja vapaaehtoistoimintaan.
Uusi vaihe elämässä – tapahtuma eläkkeelle siirtyville oululaisille
Torstaina 26.11.2026 klo 16.30–19
Keskuskirjasto Saari, Pakkalan sali ja tapahtumatila Laituri
Ohjelmassa:
Klo 16.30–17 kahvitarjoilu sadalle ensimmäiselle osallistujalle.
Tietokirjailija ja eläkeläinen Pirkko Kasanen, PhD, puhuu aiheesta Eläkeläisen uudet vapaudet ja merkityksellinen elämä. Kasanen on kirjoittanut teoksen Valmistaudu vapauteen – Aloittelevan eläkeläisen työkirja (2021), jossa hän käsittelee eläkkeelle siirtymistä uutena elämänvaiheena sekä pohtii vapautta, merkityksellisyyttä, ihmissuhteita ja uudenlaisen arjen rakentamista.
Minna Kaltio Oulun Seudun Muistiyhdistys ry:stä kertoo elintapojen vaikutuksesta aivoterveyteen ja muistisairauksien ehkäisyyn.
Musiikista vastaa Keke Lammassaari.
Laiturin tapahtuma-alueella voi vapaasti tutustua palveluihin, harrastusmahdollisuuksiin ja vapaaehtoistoimintaan sekä tavata paikallisia toimijoita.
Tervetuloa viettämään rentoa iltaa hyvinvoinnin, uuden elämänvaiheen ja kohtaamisten äärelle!