Alueelliset toimijaverkostot ja idearaha
Oulun kaupungin tavoitteena on luoda Oulun eri alueille (eteläinen, itäinen, keskinen, pohjoinen) alueelliset toimijaverkostot, jotka koostuvat kunnan toimijoista, järjestöistä, yhdistyksistä, seurakuntien toimijoista sekä muista alueen tärkeistä toimijoista.
Alueellisten toimijaverkostojen tavoitteena on:
- kaikenikäisten alueen asukkaiden hyvinvoinnin edistäminen yhteistyössä.
- kokoontua 1-2 kertaa vuodessa ja selvittää ja ideoida yhdessä tapoja, joilla alueen asukkaiden hyvinvointia voidaan yhteistyössä kehittää ja lisätä.
- jakaa tietoa alueen ajankohtaisista asioista ja tietoa tarjolla olevista kaupungin palveluista.
- kuulla hyvinvointiverkoston toimijoiden näkemyksiä alueellisen hyvinvoinnin kehittämiseksi.
- ideoida ja hakea alueellista idearahaa alueen asukkaiden hyvinvoinnin edistämiseksi.
Oulun kaupungin hyvinvointikoordinaattorit vetävät verkostoja ja kutsuvat koolle.
Hyvinvointitiimi kutsuukin kaikki eri alueiden toimijat liittymään alueidensa verkostoihin!
Liity oman alueesi verkostoon täyttämällä kyselylomake tästä
Alueellinen idearaha
Idearaha on tarkoitettu alueelliseen, matalan kynnyksen hyvinvointia edistävään toimintaan. Idearaha ei ole virallinen avustus, eikä sitä ole määritelty lautakunnan hyväksymissä avustuskriteereissä. Idearaha ei kuulu kaupungin varsinaiseen avustusten vuosikelloon. Tämän vuoksi myös raportointi on kevyempi kuin kaupungin varsinaisissa avustuksissa. Tiedottaminen idearahasta kohdennetaan ensisijaisesti alueellisten toimijaverkostojen toimijoille.
Idearahan myöntämisen kriteerit:
1. Idearahaa voi hakea toimintaan tai tapahtumaan, joka edistää kuntalaisten hyvinvointia hakijatahon toiminta-alueella Oulussa.
2. Idearahalla toteutettavan toiminnan tulee olla linjassa Oulun kaupungin hyvinvointisuunnitelman painopisteiden kanssa.
3. Idearahan myöntämisen edellytyksenä on yhteistyön tekeminen vähintään kahden järjestön, yhdistyksen tai muun toimijan yhteistyönä. Hakijatahon tulee olla rekisteröitynä Oulun seudulle.
4. Idearahalla järjestettävän toiminnan tulee kohdistua kuntalaisiin, eli idearahaa ei voi hakea pelkästään järjestön sisäiseen toimintaan tai tapahtumaan.
5. Idearahalla järjestettävän tapahtuman, toiminnan tai tilaisuuden tulee olla kuntalaisille maksuton ja avoin.
6. Idearahaa tulee hakea sähköisellä lomakkeella ohjeistusten mukaisesti.
7. Idearaha myönnetään tiettyyn sovittuun toimintaan ja käyttöajanjaksoon, jotka tulee kuvata hakemuksessa selkeästi.
8. Idearaha tulee käyttää myöntöpäätöksessä sovittuun toimintaan ja sovitun toimintakauden aikana.
9. Idearahaa ei siirretä seuraavalle toimintavuodelle. Pienet käyttämättä jääneet summat (maksimissaan 200 euroa) voidaan käyttää saman toimintakauden aikana alkuperäistä suunnitelmaa vastaavaan toimintaan, mikäli tästä sovitaan ennakkoon alueen hyvinvointikoordinaattorin kanssa. Suuremmat käyttämättä jääneet summat (yli 200 euroa) voidaan käyttää vain, jos toimija pystyy toteuttamaan selkeästi vastaavanlaisen toiminnan samalla toimintakaudella ja asiasta on sovittu ennakkoon alueen hyvinvointikoordinaattorin kanssa – mikäli tämä ei ole mahdollista, tulee ylimenevä osuus palauttaa.
10. Alueelliset hyvinvointikoordinaattorit käsittelevät hakemukset, ja tekevät esitykset hyvinvoinnin edistämisen johtajalle, joka hyväksyy päätösesitykset. Hyvinvoinnin edistämisen johtaja voi myös tehdä muutoksia esityksiin.
Idearahahakemus jätetään sähköisellä lomakkeella, jossa kuvataan idean sisältö ja toteuttajatahot sekä haettava rahamäärä.
Täytä sähköinen hakemuslomake tästä
Hakemuksen voi toimittaa myös vapaamuotoisena lomakkeena alueesi hyvinvointikoordinaattorille sähköpostitse.
Esimerkkejä idearahalla toteutetuista tapahtumista Oulun eteläiseltä alueelta 2024
- EA1-kurssi ikäihmisille Kaakkurin yhteisötilassa. Kurssit toteutettiin Kaakkurin suuralueen asukasyhdistyksen ja seurakunnan yhteistyönä. Teemana oli sydänturvallisuuden lisääminen ja yhteisöllisyyden lisääminen.
- Aikuisten disco Oulunsalossa: Aikuisille suunnattu, kaikille avoin hyvän mielen tapahtuma. Tapahtuma toteutettiin Warjakkalaiset kyläyhdistyksen ja SPR:n yhteistyönä. Teemana oli yhteisöllisyyden lisääminen ja vanhemmuuden tuki.
Ota yhteyttä