Kuulemistilaisuudet huoltajille kouluverkon muutoksista Oulun normaalikoulun Koskelan yksikköä ja Paulaharjun koulua koskien

09.10.2025

Oulun kaupungin sivistys- ja kulttuuripalveluiden ja Oulun normaalikoulun edustajat ovat tarkastelleet palveluverkkoa Koskelan, Puolivälinkankaan ja Kaijonharjun alueilla. Selvittelyssä lähtökohtana on ollut, että Oulun normaalikoulu on osa Oulun kaupungin kouluverkkoa. Viime vuosina kaupungilla on ollut isoja haasteita osoittaa normaalikoululle riittävää 900 peruskoululaisen oppilasmäärää. Oppilasmäärä on pienentynyt Oulun normaalikoulun Koskelan yksikössä ja oppilasmäärän odotetaan pienentyvän jatkossakin.

 Esitys on, että Oulun normaalikoulun Koskelan yksikkö lakkaa kesäkuusta 2028 lukien, ja samasta ajankohdasta alkaen kaupunki luovuttaa Paulaharjun koulun Normaalikoulun kouluksi. Paulaharjun koulusta tulisi siis Oulun yliopiston harjoittelukoulu. 

Oulun kaupungin sivistys- ja kulttuuripalvelut ja Oulun normaalikoulu järjestävät kuulemis- ja keskustelutilaisuudet Koskelan ja Paulaharjun koulujen oppilaiden huoltajille. Tilaisuuksissa on kyseessä kuntalain 22 §:n ja hallintolain 41 §:n mukainen osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksien varaaminen. Molempien koulujen oppilaiden huoltajat saavat Wilman kautta kutsun kuulemistilaisuuteen.

Kuulemis- ja keskustelutilaisuudet järjestetään: 

  • Oulun normaalikoulun Koskelan yksikössä: maanantaina 3.11. klo 18-19 (Tullimiehentie 8, 90560 Oulu)
  • Paulaharjun koulussa: keskiviikkona 5.11. klo 18-19 (Mielikintie 9, 90550 Oulu)


Tilaisuuksien ohjelma:

Molemmissa tilaisuuksissa on sama ohjelmarunko. 

  • Palveluverkkoon suunnitellut muutokset, sivistys- ja kulttuurijohtaja Mika Penttilä
  • Kysymykset ja keskustelu, puheenjohtaja Mika Penttilä ja Oulun normaalikoulun johtava rehtori Sari Ahola
     

Kysymykset ja kirjalliset kannanotot pyydetään lähettämään kuulemistilaisuuden jälkeen Oulun kaupungin kirjaamoon: kirjaamo@ouka.fi

Kuulemis- ja keskustelutilaisuuksissa esiteltävä materiaali lisätään tilaisuuksien jälkeen Palveluverkkoselvitys 2025 -sivulle.
Materiaalit ovat sivulla siihen asti, kun kirjallisia kannanottoja voi jättää (14.11.2025 klo 15.30 saakka).