Kodin ja koulun yhteistyö

Tämän sivun sisältö:


Koulumme tavoitteena on, että kodin ja koulun yhteistyö on luontevaa ja helppoa. Arjen asioissa yhteydenpito hoituu helpoiten Wilman kautta. Jos sinulla on ongelmia Wilma-tunnuksen kanssa, voit olla  yhteydessä koulusihteeriin. 

Vanhempainillat ja oppimiskeskustelut

Järjestämme vanhempainillat pääsääntöisesti luokka-asteittain ja niiden ajankohdat ilmoitetaan erikseen.

Oppimiskeskustelu käydään oppilaan, huoltajan ja opettajan kesken. Opettajat ovat yhteydessä huoltajiin keskusteluaikojen sopimista varten. 3.-4. luokkien oppimiskeskustelut käydään loka-marraskuussa ja 5.-6. luokkalaisten oppimiskeskustelut käydään tammi-maaliskuun välisenä aikana. 

Oppimiskeskustelu on mahdollista käydä myös Lapset puheeksi -menetelmällä niiden opettajien kanssa, jotka ovat jo käyneet menetelmäkoulutuksen. Lapset puheeksi -keskustelua tarjotaan huoltajille 1. ja 6. luokilla tai silloin, kun sille on tarvetta. Huoltaja voivat myös itse pyytää tarpeen mukaan koululta aikaa Lp-keskustelua varten.

Vanhempainyhdistys

Aseman koululla ei ole tällä hetkellä toimivaa vanhempainyhdistystä. Vanhempien halukkuutta koti-koulutoimintaan on kartoitettu muutamaan kertaan vuonna 2023, mutta innokkuutta sitoutua vanhempainyhdistystoimintaan ei ole toistaiseksi ilmennyt. 

Mikäli olisit halukas osallistumaan uuden vanhempainyhdistyksen perustamiseen, ole asian tiimoilta yhteydessä WILMA-viestillä tai email pirjo.koivukangas@eduouka.fi

Vanhempainyhdistyksen toimintaan ovat kaikki vanhemmat ja isovanhemmat tervetulleita!