Lainaaminen ja maksut
Oulun kaupunginkirjasto ja OUTI-kirjastot
Oulun kaupunginkirjastoon kuuluvat Oulun pääkirjasto sekä 23 lähikirjastoa eri puolilla Oulua.
Oulun kaupunginkirjasto on osa OUTI-kirjastoja. Kaikki OUTI-kirjastot sijaitsevat Oulun seudulla ja ne tekevät aktiivisesti yhteistyötä. Muita OUTI-kirjastoja ovat Hailuodon, Iin, Kempeleen, Kuusamon, Limingan, Lumijoen, Muhoksen, Pudasjärven, Pyhäjoen, Raahen, Siikajoen, Taivalkosken, Tyrnävän, Utajärven ja Vaalan kirjastot.
OUTI-kirjastojen käyttösäännöt sekä tietoa kirjaston asiakkuudesta OUTI-verkkokirjastossa
Kirjastokortti ja asiakastiedot
Sama kirjastokortti käy kaikissa OUTI-kirjastoissa. Ensimmäinen kirjastokortti on maksuton.
Lainaaminen, uusiminen ja palauttaminen
OUTI-kirjastojen aineistoa voivat lainata kaikki, joilla on jonkin OUTI-kirjaston kirjastokortti. Laina-aika on tavallisesti neljä viikkoa.
Lainatun aineiston voi palauttaa mihin tahansa OUTI-kirjastoon, jollei lainattaessa ole toisin ilmoitettu.
Jos kirjastossa ei ole paikalla jotakin aineistoa, asiakas voi varata sen itselleen. Aineiston varaaminen OUTI-kirjastosta on ilmaista, mutta noutamattomasta varauksesta peritään 1 euron suuruinen maksu.
Lue lisää lainaamisesta, uusimisesta ja palauttamisesta.
Asiointi toisen puolesta (valtakirja)
Kirjastokortti on henkilökohtainen ja välttämätön kirjastoasioinnissa. Asiakas voi kuitenkin asioida myös toisen henkilön puolesta, esimerkiksi noutaa varauksen tai maksaa kirjastomaksuja. Kirjasto edellyttää tällöin valtakirjan käyttöä.
Toisen henkilön puolesta asioiva esittää henkilön kirjastokortin ja valtakirjan kirjaston asiakaspalvelussa. Valtakirja on kertaluonteinen ja siitä on käytävä ilmi päivämäärä sekä minkä kirjastoasian hoitamista varten se on laadittu. Kirjastossa asioidessa valtakirjaa käyttävän on varauduttava todistamaan henkilöllisyytensä.
Valmis lomakepohja valtakirjalle löytyy kirjastojen asiakaspalvelusta sekä OUTI-verkkokirjastosta. Valtakirja voi olla myös vapaamuotoisesti laadittu, jos lomakkeen tulostaminen tuottaa vaikeuksia.
Kysy lisää kirjaston keskitetystä asiakaspalvelusta sähköpostitse info.kirjasto@ouka.fi tai puhelimitse 08 558 47337.
Kaukopalvelu
Kirjaston asiakkaat voivat myös tilata muualta Suomesta tai ulkomailta lainaksi aineistoa, jota ei ole OUTI-kirjastoissa.
Käyttösäännöt
Uudet käyttösäännöt tulivat voimaan 7.1.2020.
Maksut
Jos asiakas ei palauta lainoja ajoissa, hänen täytyy maksaa myöhästymismaksu. Myöhästymismaksu maksetaan jokaiselta päivältä eräpäivän jälkeen. Lasten aineistosta ei peritä myöhästymismaksua.
Jos asiakas ei palauta lainoja tai ei maksa maksuja, hän joutuu lainauskieltoon.
Lue lisää kirjaston maksuista.
Muut maksut
Tulosteet ja kopiot
Tuloste tai kopio tiskille tai kolikkorahastimella maksettuna:
Mustavalkoinen, yksipuolinen / arkki | 0,20 € |
Mustavalkoinen, kaksipuolinen / arkki | 0,40 € |
Värillinen, yksipuolinen / arkki | 0,40 € |
Värillinen, kaksipuolinen / arkki | 0,80 € |
Kopiot Waltti-kortilla
10 mustavalkoista kopiota / 5 värillistä kopiota | 1,70 € |
50 mustavalkoista kopiota / 25 värillistä kopiota | 8,50 € |
Tulostamista ja kopioimista varten on valkoista A4- ja A3-kokoista kopiopaperia (80g/m²). Tulostaminen ja kopioiminen asiakkaan omille papereille, tarroille tai kalvoille ei ole mahdollista.
Muut tuotteet
OUTI-kangaskassi | 2,00 € |
Kettu-kangaskassi | 6,00 € |
cd-r, cd-rw- tai dvd-rw-levy digitointiin | 2,00 € |
Nappikuulokkeet | 3,00 € |
Kirjametro-kartta | 6,00 € |
3D-tulostimen materiaalimaksu / tulostuskerta | 1,00 € |
Vinyylileikkurin tarramateriaali: 122 cm leveä tarrarulla / 10 cm | 1,00 € |
Vinyylileikkurin vinyylimateriaali: 50 cm leveä vinyylirulla / 10 cm | 1,00 € |
Kirjastomaksut voi maksaa myös verkkomaksuna OUTI-verkkokirjastossa. Maksamiseen tarvitsee kirjastokortin numeron ja PIN-koodin sekä pankkitunnukset. Yleisimmillä maksukorteilla maksut voi maksaa pääkirjastossa sekä Haukiputaan, Kaakkurin, Kaijonharjun, Karjasillan, Kiimingin, Maikkulan, Myllyojan, Oulunsalon ja Rajakylän kirjastoissa ja käteisellä pääkirjaston lisäksi kirjastojen yhteydessä olevilla Oulu10-palvelupisteillä Haukiputaalla, Kiimingissä, Oulunsalossa, Yli-Iissä ja Ylikiimingissä.