Koulukuljetusaikataulut syksy2023

Tähän jotain
14.09.2023

Oulun joukkoliikenne

 

Bussi 36 ja 38:

  • Rekikylän sekä Vesalan suunnasta yli 5km koulumatkaa matkaaville yläkoululaisille
  • Waltti-matkakortti annetaan koululta
  • pysäkkeinä toimivat Oulun tien joukkoliikennepysäkit.

 

lisäksi

 

Uutena lukuvuodelle 2023-2024:

 

Bussi 38:

 

Seuraavien alueiden 1.-4. -luokkien oppilaat ovat oikeutettuja Koululiidun perusteella maksuttomaan koulukuljetukseen.

Vesalassa Etelärinteentien – Parolanmäen oppilaat Oulun tien eteläpuolelta.

Murtomaan ja Ukonkankaan alueiden oppilaat

 

Kuljetukset liikennöidään Vesalassa seuraavasti ( päivittyvä aikataulu):

  • ekaluokkalaiset kuljetetaan aamuisin Saaga Travel Oyn tilausajobussilla. Pysäkkeinä toimivat Oulun tien joukkoliikennepysäkit
  • 2.-4. luokkalaiset kuljetetaan aamuisin joukkoliikenteen bussilla 38.  Pysäkkeinä toimivat  Ouluntien joukkoliikennepysäkit.  Bussi 38 pysähtyy Vesalan yksikön kääntöpaikalla.
    • Aumaharju (Etelärinteentie) n. klo 8.12
    • Wathen n.klo 8.13
    • Vesala (Grillin pysäkki)  n.klo 8.14
    • Parolanmäki n.klo 8.14
    • Vesalan kouluyksikkö n. klo 8.15

 

  • mikäli 1.-4. luokan oppilaan koulupäivä alkaa klo 9.45, matkaavat he kouluun Saaga Travel Oyn bussilla. Pysäkkeinä toimivat Ouluntien joukkoliikennepysäkit.
  • iltapäivisin 1.-4. luokkalaisten paluukuljetus Saaga Travel Oyn tilausajobussilla Rekikylään sekä Vesalaan. Bussi jättää oppilaat joukkoliikennepysäkeille siten, ettei tienylityksiä tule.

 

Murtomaan ja Ukonkankaan alueiden oppilaat  / Saaga Travel Oy

  • pysäkkeinä toimivat Muhoksen tien  joukkoliikennepysäkit Murtomaalla ja Ukonkankaalla

I ajo

klo 8.35            Murtomaa

klo 8.42            Ylikiimingin kouluyksikkö

 

II ajo  ma-ti sekä to

n. klo 10.20 Murtomaa

n.klo 10.30 Ylikiimingin koulu

 

II ajo ke ja pe

klo 9.45             Murtomaa

klo 9.50             Ylikiimingin koulu

 

 

 

 

 

Aikataulut ajalle 10.8.2023  -  2.6.2024

 

Bussi 36   Oulu- Ylikiiminki 

Oulu          7:40, 9:00 ja 11:10 

Saviharju   8:10, 9:30 ja 11:40 

Ylikiiminki  8:35, 9:50 ja 12:00 

 

Takaisin Ouluun lähtevät linjat: 12:00, 14:05, 15:05 ja 16:15 

 

Bussi  38  Kiiminki-Ylikiiminki 

Kiiminki     7:57 

Ylikiiminki  8:26 

Takaisin Vesalan suuntaan (Kiiminkiin): 12.40, 14.35 ja 15.35 

 

 

 

Tilausajojen liikennöitsijät  sekä  aikataulut

 

Vesalan yksikkö:

 

Saaga Travel Oy

 

Kuljettaja:        Kuljettaja:  Pekka Pollari  p. 040 764 1172 

 

Klo:8:00           Jurvalantien pysäkki                                            

Klo:8:00           Rokkarannantie pysäkki                                     

Klo:8:05           Jylhän pysäkki                           

Klo:8:05           Wathenin Pysäkki                     

                        Vesalan pysäkki

                        Parolanmäki   

Klo:8:10           Rekelän metsätie/Kalliomaantie                                                 

Klo:8:20           Lasintie/Runttikoskentien risteys                                               

Klo:8:30           Vesalan kouluyksikkö

klo 8.35            Murtomaa

klo 8.42            Ylikiimingin kouluyksikkö

                          

                                                     

Aamun II ajo    ke ja pe      Vesalan yksikössä   aloitukset klo 9.45        Ylikiimingin yksikössä klo 10.30                          

                          

klo 9.10             Jurvalantie 

klo 9.15             Rokkarannantie 

klo 9.15             Wathenin pysäkki 

klo 9.20             Kalliomaantie  

klo 9.20             Rekelän metsäautotie  

klo 9.25             Lasintie-Runttikoskentie 

klo 9.30             Vesalan grilli 

klo 9.35             Vesalan koulu 

klo 9.40/9.45     Murtomaa

klo 9.50             Ylikiimingin koulu

 

 

II  ajo  ma-ti sekä to

9.50 Jurvalantie 

9.50 Rokkarannantie 

9.50 Wathenin pysäkki 

9.55 Kalliomaantie  

10.00 Rekelän metsäautotie  

10.05 Lasintie-Runttikoskentie 

10.15 Vesalan grilli 

n.10.20 Murtomaa

n.10.30 Ylikiimingin koulu 

 

 

 

Kimmo Joensuu Oy 

Rekikylä  -  Vesala  -  Murtomaa  - Ylikiiminki    /   Ylikiimingin ja Vesalan yksiköiden erillisajot 

 

Kuljettaja Miikkael Junnonaho p. 050 3823439 

 

7:50 Jurvalantie
7:55 Reussintie
8:00 Rokkarannantie
8:10 Kuusiharjuntie 
8:15 Vesalan yksikkö

8:25 Hiltulantie 
8:28 Vengasrannantie 
8:35 Suosaarentie
8:40 Määtänsaarentie
8:45 Ylikiimingin yksikkö

8:50 Liekotie 
8:55 Vesala yksikkö 

 

 

 

Aamun II ajo 

Jurvalantie klo 9.55 

Ylikiimingin koulu n. klo 10.25 

 

 

 

 

 

 

Iltapäivän paluukuljetusten  lähtöajat Vesalan yksiköstä 

 

(Linja-auto ja taksi ajaa saman reitin kuin aamulla käänteisessä järjestyksessä). 

 

 

ma                     12.05 

                          13.05

                          14.45 

                          16.20 

 

ti                        12.05 

                          13.05

                          14.45 

                          16.20 

 

ke                       12.05 

                           14.00

 

to                       12.05 

                          13.05 

                          14.45 

                          16.20

 

pe                      12.05 

                          13.05          

                          14.45 

                          16.20

 

 

 

 

 

Tilaus­ajojen liiken­nöitsijät  sekä  aikataulut

 

Ylikii­mingin yksikkö:

 

Koulu alkaa

  • klo 8.45 tai 10.30 oppilaan työjärjestyksen mukaisesti
  • tällöin ajetaan myös koulukuljetusten tilausajot

 

Paluukyydit lähtevät kouluta takaisin päin yleensä käänteistä reittiä pitkin

  • klo 11.40
  • klo 12.50
  • klo 14.30
  • klo 16.10 

 

 Kaikki Ouluntien varrella asuvat Rekikylä – Vesala-alueen yläkoululaiset kulkevat reittiliikenteellä 36 tai 38 ja tulevat saamaan Walttikortit.   

Huttukylän/Lasintien suunnan oppilaat nousevat Saaga Travel Oyn koulubussiin. Saaga Travel Oyn koulubusseissa ei tarvita matkakorttia. 

 

Saaga Travel 

Huttukylä -Rekikylä – Vesala – Lasintie – Murtomaa -  Ylikiiminki  

 

Kuljettaja:  Pekka Pollari  p. 040 764 1172 

 

Saagan  kuljetusaikataulu: 

 

I  ajo  

Klo:8:00            Jurvalantien pysäkki 

Klo:8:00            Rokkarannantie pysäkki 

Klo:8:05            Jylhän pysäkki 

Klo:8:05            Wathenin Pysäkki 

  Grillin pysäkki 

                         Parolanmäki 

 Klo:8:10           Rekelän metsätie/Kalliomaantie 

 Klo:8:20           Lasintie/Runttikoskentien risteys 

 Klo:8:30           Vesalan koulu  

 Klo:8:35           Murtomaa

 Klo:8.42           Ykiyksikkö 

 

 

 

II  ajo  ma-ti sekä to

9.50 Jurvalantie 

9.50 Rokkarannantie 

9.50 Wathenin pysäkki 

9.55 Kalliomaantie  

10.00 Rekelän metsäautotie  

10.05 Lasintie-Runttikoskentie 

10.15 Vesalan grilli 

n.10.20 Murtomaa

n.10.30 Ylikiimingin koulu 

 

II ajo ke ja pe

klo 9.10             Jurvalantie 

klo 9.15             Rokkarannantie 

klo 9.15             Wathenin pysäkki 

klo 9.20             Kalliomaantie  

klo 9.20             Rekelän metsäautotie  

klo 9.25             Lasintie-Runttikoskentie 

klo 9.30             Vesalan grilli 

klo 9.35             Vesalan koulu 

klo 9.40/9.45     Murtomaa

klo 9.50             Ylikiimingin koulu

 

 

 

Kimmo Joensuu Oy 

Rekikylä  -  Vesala  -  Ylikiiminki    /   Ylikiimingin ja Vesalan yksiköiden erillisajot 

 

Kuljettaja Miikkael Junnonaho p. 050 3823439 

 

7:50 Jurvalantie
7:55 Reussintie
8:00 Rokkarannantie
8:10 Kuusiharjuntie 
8:15 Vesalan yksikkö

8:25 Hiltulantie 
8:28 Vengasrannantie 
8:35 Suosaarentie
8:40 Määtänsaarentie
8:45 Ylikiimingin yksikkö

8:50 Liekotie 
8:55 Vesala yksikkö 

 

    

  

Aamun II ajo 

Jurvalantie klo 9.55 

Ylikiimingin koulu n. klo 10.25 

 

 

 

 

 

Saaga Travel Oy                        

Mannila-Jolos-Ylikiiminki  

 

Kuljettaja: Pekka Pollari/Juha Tiirola/Rauno Komulainen   autoon 0406521087 

 

8.02 Mannilantien risteys 

8.15 Kortesuo 

8.25 Kääriä 

8.35 Ylikiimingin yksikkö 

 

 

 

Aamun II ajo 

9.45 Mannila 

9.58 Kortesuo 

10.08 Kääriä 

 

 

 

 

 

Repo Lines Oy  

Ylivuotto-Kivijärventie-Vepsä-  Jokela -Ylikiiminki

 

Kuljettaja: Tuomo Pirttikoski 0400-320297  

                            

8.00 Ylivuotto 

8.10 Tervahaarantie 

8.20 Koistintie 

8.25 Vepsä 

8.35 Ylikiimingin yksikkö 

 

 

 

Aamun II ajo 

9.45 Ylivuotto 

9.55 Tervahaarantie 

10.05 Koistintie 

10.10 Vepsä 

10.20 Ylikiimingin yksikkö 

 

 

 

  

 

Repo Lines Oy 

Nuoritta – Jokikokko – Juopuli - Hiltukylä 

 

Kuljettaja: Taisto Leskelä  040 936 0463 

 

8.00 Nuoritan koulu tienhaara 

8.10 Alavuotontien risteys 

8.20 Juopulin tienhaara 

8.25 Juopuli 

8.40 Ylikiimingin koulu 

 

 

 

Aamun II ajo 

9.45  Nuoritan koulu tienhaara 

10.05 Juopulin tienhaara 

10.10 Juopuli 

10.25 Ylikiimingin koulu 

 

 

 

 

Repo Lines Oy 

Seluskajärventie - Karahka 

Maksuton kuljetusetuus Koululiituperusteisesti  esi-6.luokan oppilaille. 

 

Kuljettaja: Annika Repo  045 131 6061      

 

8.20 Seluskajärventie 

8.25 Karahka 

8.35 Ylikiimingin yksikkö 

 

Aamun II ajo 

10.05 Seluskajärventie 

10.10 Karahka 

10.20 Ylikiimingin yksikkö 

 

 

 

  

Trivia Bussi  huom!  uusi liikennöitsjä         

Alavuotto – Aittokylä – Koistintie – Vepsä (Helkaniemi) – Ylikiiminki

 

AIKATAULU päivittyy

 

Auto1 kuljettaja  Tuomo Perätalo p. 0400 584600

 

Aamun I ajo

Auto 1 
7:50 Alavuotontie

7:55 Naurisnivantie

8:05 Aholankuja
8:10 Kaarrepuro 
8:35 Ylikiimingin yksikkö 
 

 

 

Auto 2 kuljettaja Reino Leskelä p. 0400 386504
 
Auto 2. 
8:05 Helkaniementie 
8:10 Koistintie  
8:20 Aittokyläntie 
8:25 Aittokyläntie 
8:30 Aittokyläntie 
8:35 Puolangantie 

 

 

Aamun II ajo  (alustava ja päivittyvä aikataulu)

 

Auto1 kuljettaja  Tuomo Perätalo p. 0400 584600

 

Auto 1 
n. 9:20/9:25 Alavuotontie 
n. 9:25/9:30 Naurisnivantie 
n. 9:40/9:45 Aholankuja 
n. 9:45/9:50 Kaarrepuro 
n. 10:15/10:20 Ylikiimingin yksikkö 
 
 
 
Auto 2 kuljettaja Reino Leskelä p. 0400 386504
 
Auto 2. 
n. 9:40/9:45 Helkaniementie 
n. 9:50/9:55 Koistintie 
n. 9:55 Aittokyläntie 
n. 9:55/10:00 Aittokyläntie 
n.10:00 / 10:05 Aittokyläntie 
n.10:10/10:15 Puolangantie
n.10:20 Ylikiimingin yksikkö

 

 

  

 

Taksi Seppo Marttila 

4.7. Nuoritta – Niemikylä - Ylikiiminki               

 

Kuljettaja  Seppo Marttila 0400 389060 

 

8.00 Nuoritta                                            

8.15 Alavuoton tie     

8.20 Saarikoskentie   

8.35 Ylikiimingin yksikkö         

8.30 Niemikylä                                         

8.40 Ylikiimingin yksikkö    

 

 

 

Aamun II ajo, alustava aikataulu 

   9.50 Kauhakoskentie 

   10.00 Alavuotontie 

   10.05 Saarikoskentie 

   10.15 Niemikylä 

   10.20 Vengasrannantie (tarvittaessa) 

   10.25 Koulu 

 

 

 

 

 

Taksi Seppo Marttila 

Loukontie-Huumojärvi-Pekkalanperä-Ylikiiminki                       

 

kuljettaja Marko Pelkonen 050 4778155 

 

7.50 Loukontie 

8.00 Huumontie 

8.15 Kestinraitti 

8.20 Reinintie 

8.25 Pekkalanperä 

8.30 Ylikiimingin yksikkö 

 

 

 

Aamun II ajo, alustava aikataulu 

9.50   Loukko 

10.00 Huumo 

10.05 Kestinraitti 

10.10 Pekkalanperä 

10.25 Koulu