Ajankohtaista - Turvallinen Oulu

< Takaisin

Nuorten rikoksentekijöiden kuntouttamista vahvistetaan Oulussa - kolme työpaikkaa haettavana

Oulun kaupungissa käynnistetään NURRI-toimintamalli rikoksilla oireilevien nuorten kuntouttamiseen oikeusministeriön erityisavustuksella. Hanke käynnistyy lokakuussa 2020 ja päättyy joulukuussa 2022. Tavoitteena on tukea rikoksilla oireilevia nuoria ja heidän perheitään, jotta heidän rikollinen käyttäytymisensä loppuisi.

NURRI-toimintamalli on tarkoitettu 12-29-vuotiaille oululaisille lapsille ja nuorille, jotka ovat syyllistyneet toistuvasti rikoksiin tai vakavaan rikokseen. Toimintamalli on tarkoitettu myös sellaisille, joilla rikolliseen käyttäytymiseen liittyy päihteidenkäyttöä, poissaoloja koulusta, väkivaltaista käytöstä esim. koulussa  tai vastaavaa. Asiakas saa moniammatillisen työryhmän kautta tiivistä ja yksilöllistä tukea itselleen tai perheelleen

NURRI-toimintamallissa työskentelee moniammatillinen tiimi, joka koostuu seuraavista ammattilaisista:

  • sosiaalityöntekijä
  • nuorisotyön ohjaaja  
  • sairaanhoitaja (psykiatrinen)
  • rikosseuraamustyöntekijä
  • poliisi

Nyt haettavana on sosiaalityöntekijän, ohjaajan ja sairaanhoitajan tehtävä. Lue lisää alla olevista linkeistä ja hae tehtäviä, tai vinkkaa kollegalle!

Sosiaalityöntekijän hakuilmoitus
Ohjaajan hakuilmoitus
Sairaanhoitajan hakuilmoitus

Tule tekemään merkityksellistä työtä lasten ja nuorten hyvinvoinnin eteen!

 

Lisätietoja:

Marja Salonen, palveluesimies, 044 7034853
Kati Kaarlejärvi, projektijohtaja, 040 1677049
etunimi.sukunimi@ouka.fi

Jakolinkki