Lukutaidon vahvistaminen: OPS-muutokset 2026

Oulussa vahvistetaan lukutaitoa perusopetuksen opetussuunnitelman paikallisissa linjauksissa 1.8.2026 alkaen. Muutokset koskevat luettavien kokonaisteosten määrää sekä kirjastoyhteistyön vahvistamista. Tältä verkkosivulta löydät lisätietoa ja hyödyllisiä vinkkejä kirjallisuuden opetuksen tueksi.

Luettavien kokonaisteosten lukumäärän tarkennus koskee myös S2-oppimäärää opiskelevia. 

Lisätietoja:

Mikäli sinulla on kysyttävää OPS-uudistuksesta, voit laittaa viestiä myös Kirjastoreitin yhteydenottolomakkeella.

OPS-muutokset pähkinänkuoressa 

  1. Äidinkieli ja kirjallisuus -oppiaine: suomen kieli ja kirjallisuus (S1) sekä suomi toisena kielenä ja kirjallisuus (S2). Lisätään kaikille vuosiluokille (1-9) sisältöalueeseen S4 Kielen, kulttuurin ja kirjallisuuden ymmärtäminen seuraava täsmennys: Lukuvuoden aikana luetaan vähintään neljä kokonaisteosta. Luettavaksi valitaan teoksia eri tekstilajeista ja genreistä.
  2. Yleinen osa: koulujen yhteistyö kaupunginkirjaston kanssa vahvistuu. Käytetään aktiivisesti ja monipuolisesti kirjaston tarjontaa (esimerkiksi Kirjastoreitin kirjavinkkaukset ja Oulun kaupungin kirjallisuusdiplomi). 

Kokonaisteokset ja pitkäjänteinen lukeminen

Kokonaisteoksella viitataan romaanien lisäksi esimerkiksi novelli- ja runokokoelmiin, sarjakuvaromaaneihin ja tietokirjoihin.

Koko ryhmän ei tarvitse lukea samaa kirjaa. Selkomukautuksia, vapaavalintaisia teoksia tai vaikkapa lukupiirityöskentelyä hyödynnetään tarpeen mukaan. 

"Lukutaidon kehittämiseksi tarvitaan pitkäjänteistä, syventyvää lukemista. Syvälukeminen aktivoi aivoja eri tavalla kuin lyhyiden tekstipätkien lukeminen. Aivotutkimukset ovat osoittaneet, että laajat aivoalueet aktivoituvat erityisesti pitkää, tarinallista tekstiä luettaessa.

Pitkäjänteinen, syventyvä lukeminen kehittää peruslukutaitoa, johon myös digitaalisissa ympäristöissä elintärkeä kriittinen lukutaito ja tiedon arviointi pohjautuvat. Hyvä peruslukutaito sekä kirjoitustaito ovat avaintaitoja monessa tilanteessa niin arjessa, oppimisessa kuin työssäkin.

Lukemiseen keskittymistäkin täytyy harjoitella, ja se onnistuu parhaiten lukemalla aidosti itseä kiinnostavaa tekstiä." Lähde: Lukemisen monet muodot: 4 + 1 tapaa lukea - Lukukeskus

Video OPS-muutoksista

Videon kesto 6:33.

Yllä olevan videon sisältö PP-esityksenä: Lukutaidon vahvistaminen opetussuunnitelman paikallisissa linjauksissa 1.8.2026 alkaen.

Katso myös Pauliina Lassilan video lukupiireistä koulukirjaston sivuilta: Lukupiirit sekä muita vinkkejä lukutaitotyöhön | Kirjastoreitti & Lukumetka | Oulun kaupunki.

Lukupiirit kokonaisteosten käsittelyn välineenä

Lukupiirityöskentelyn ohjeet opettajille

Toiminnallinen lukupiiri lukuilon herättäjänä -koulutus Oulussa 17.9.2026

Muita käytännön vinkkejä opettajille

Vinkkipaketit kirjallisuuden opetuksen tueksi

Kirjallisuusdiplomi ja lukuhaasteet

Kirjastoreitti-sivuston materiaalit

Kirjastoyhteistyön vahvistaminen

Tarkennus OPS:n yleiseen osaan

Oulun koulujen kirjastoyhteistyötä vahvistava kirjaus tulee opetussuunnitelman yleiseen osaan. Se kokoaa yhteen aiemmin hajallaan olleet kirjaukset kirjastoyhteistyöstä ja Kirjastoreitistä.

Kirjastoyhteistyö on hyvä kirjata koulun suunnitelmiin: lukuvuosisuunnitelma, kulttuuriopetussuunnitelma, monitoimitalojen yhteistyösuunnitelmat yms. Katso myös: Kirjastoreitin ABC ja muistilista kouluille | Kirjastoreitti & Lukumetka | Oulun kaupunki.

Kirjastoyhteistyön kirjaus

Kirjastoreitti on lähiopastusten, vinkkaustallenteiden, kirjallisuusdiplomin sekä verkkomateriaalien muodostama kokonaisuus.